Receta e ditës - Byrek me kremiçe e speca dhe fileto pule me qepë / Pjesa e parë

2 Nëntor 2018, 11:10

Receta e parë: Byrek me kremviçe dhe speca

Përbërësit:

1 pako peta

2 speca të kuq

250 gr kremviçe

150gr djath dhie

150gr kaçkavall

1 kokërr vezë

8lgj vaj ulliri

Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Ngrohim furrën në temperaturën 200ºC. Për të përgatitur këtë byrek zgjedhim një tavë keku me formë në mes. Lyejmë tavën me yndyrë.

Djathin e bardhë, specat dhe djathin kaçkavall i preim në kubikë të vegjël. Kremviçet i presim hollë hollë në rrathë. Vendosim 2 tasa. Në njërin tas bashkojmë djathin e dhisë me specat e kuq ndërsa në tasin e dytë bashkojmë djathin kaçkavall me kremviçet.

Fillojmë të shtrojmë byrekun. Fillimisht shtrojmë 2 peta të rrudhosura duke lënë pjesën anësore të dalë jashtë tavës. Shpërndajmë mbi petë si shtresë të parë specat me djath dhie. I mbulojmë djathin me specat me 1 petë të rrudhur të cilën e spërkatim me vaj, vezë dhe dhe qumësht. Kjo përzierje e mban petën të butë. Pasi e spërkatim petën vendosim dhe një petë tjetër të rrudhosur dhe si shtresë të dytë për mbushjen shtrojmë kremviçet me kaçkavall. Pra formohen 2 shtresa me mbushje të ndryshme.

Mbulojme shtresën e dytë me një petë të rrudhosur. E spërkatim dhe vendosim petë tjetër përsëri të rrudhosur dhe vazhdojmë përsëri të shtrojmë djath me speca. Përsëri vendosim një petë, e spërkatim përsëri petën . shtrojmë djath dhe kremviçe dhe në fund vendosim një petë, mbështjellim anët e petëve dhe byreku merr formën e një keku.

E spërkatim dhe vendosim byrekun në furrë në temperaturën 200ºC për 30-35 minuta. Në fund e preasim dhe shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha