Receta e ditës - Byrek me kremviçe,speca,djathë dhe fasule me pançetë dhe spinaq/ - Pjesa e parë

25 Tetor 2019, 10:56 | Përditesimi i fundit: 2019-10-25 12:05:00

Byrek me kremviçe, speca dhe djathë

Përbërësit:

1 pako peta

250 gr kremviçe

2 speca

150 gr djathë i bardhë

150 gr djathë kaçkavall

2 kokrra vezë

200 ml qumësht

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja: Fillimisht presim kremviçet në rrathë shumë të hollë. Specat dhe djathin i presim në kubikë të vegjël dhe i vendosim në tasa të veçantë: Specat dhe djathin e bardhë bashkë, kremviçet dhe kaçkavallin në një tas tjetër.

Rrahim vezët dhe shtojmë 6 lugë gjelle vaj ulliri duke i përzierë së bashku dhe duke shtuar qumësht, kripë dhe piper të zi.

Byrekut do t'i japim formën e një keku dhe do ta gatuajmë në një tavë për kek. Lyejmë tavën me yndyrë. Vendosim petët duke i rrudhur brenda tavës dhe duke i nxjerrë pak nga anët. Skërkatim me qumësht dhe vajin e tretur.

Fillojmë të shpëndajmë mbushjen fillimisht specat dhe djathin e bardhë. Vendosim 2 peta, i spërkatim pak dhe në shtresën e dytë i mbushim me kremviçe dhe kaçkavall. Kështu alternojmë mbushjet në çdo 2 petë në fund mbledhim anët dhe vendosim byrekun në furrë 190 gradë Celsius për 25 minuta

Programe të tjera

Shiko të gjitha