Receta e ditës - Byrek me petë të pjekura dhe patellxhane me djath / Pjesa e parë

8 Tetor 2018, 07:37

Receta e parë : Byrek me petë të pjekura:

Përbërësit:

1 pako petë të pjekura

4-5 kokrra vezë

150 gr gjalp (1 filxhan çaji)

1 lugë qumësht

Pak kripë

Përgatitja :

Rrahim vezët dhe shtojmë në të gjalpin ( mund të bashkojmë edhe ½ filxhan gjalp të shkrirë me ½ vaj). Rrahim vezët duke shtuar në to qumështin dhe pak kripë.

Nëse petët do të bëhen vetë dhe të piqen, ruajmë 4 petë të buta për të shtuar 2 në fillim dhe 2 në fund, por mund të gatuhet edhe pa to.

Lyejmë tepsinë me yndyrë dhe vendosim 2 petë. Fllimisht i spërkatim ato mirë me qumështin e përzier me vezë dhe gjalp. Vendosim përsëri 2 petë dhe i spërkatim përsëri mirë me qumësht. (1 e ½ garuzhde), por mund edhe të zhyten direkt në tasin me qumësht e më pas i vendosim në tepsi. Kështu vazhdojmë deri sa të mbarojnë petët. Nëse tepron qumësht, e hedhim sipër byrekut. E lëmë atë 10- 15 minuta deri sa pitet të përthithin të gjithë qumështin. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturën 190-200ºC për 30 minuta. Më pas e ftohim pak dhe e shërbejmë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha