Receta e ditës - Byrek me petë të pjekura e djath / Supë me asparag dhe bizele / Luleshtrydhe me krem dhe çokollatë / Pjesa e parë

18 Prill 2019, 13:48

Receta e parë: Byrek me petë të pjekura dhe djath

Përbërësit:

1 pako peta të pjekura

2-3 petë të njoma

5 kokrra vezë

1 l qumësht

100 gr gjalp

50 ml vaj

250 gr djathë dhie

Kripë dhe arrë moskat

Përgatitja:

Në një tas rrahim vezët e plota me gjalpin e tretur, qumështin, kripën dhe arrën moskat. Djathin e thërrmojmë dhe e lëmë mënjanë. Lyejmë tepsinë me vaj dhe vendosim fillimisht 2-3 petë të njoma. Më pas vendosim 1-2 petë të pjekura dhe i spërkatim mirë me qumështin me vezë. Shpërndajmë djathin në të gjithë sipërfaqen. Vendosim përsëri 2-3 petë në të gjithë sipërfaqen . përsëri lagim me qumësht  me vezë dhe shtojmë djathin e mbetur . E mbulojmë sërish me petë dhe shtojmë në fund qumështin e mbetur. Kthejmë anët e petëve të njoma duke i spërkatur me vaj dhe pak qumësht. Vendosim tepsinë në furrën e parangrohur në temperaturë 200ºC për 35-40 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha