Receta e ditës - Byrek pa peta me perime e djathë dhe supë me thjerrëza të kuqe e spinaq / Pjesa e parë

23 Mars 2020, 12:29

Byrek pa peta me perime dhe djathë

Përbërësit:

2 patate

2 domate

3 speca jeshil

2 qepë të njoma

4 vezë

1 lugë çaji kripë

150 gr djathë i bardhë

2 filxhan kafeje vaj

1 gotë qumësht

2.5 gota miell

Pluhur pjekës

Parmixhan (opsionale)

Përgatitja:

Qërojmë patatet dhe i presim ato në kubikë të vegjël. Qepët e njoma i presim në rrathë, qërojmë patatet dhe e presim tulin e tyre në kubikë. Në një tas vendosim vezët dhe i përziejmë ato me kripë, qumësht dhe vaj, perimet bë kubikë, djathin në kubikë, miellin, pluhurin pjekës dhe i përziejmë.

Lyejmë një tavë keku me pak yndyrë, miell, dhe nivelojmë brumin. Nëse keni djathë parmixhan, dy lugë gjelle të grirë spërkatni sipërfaqen.

E vendosim tavën në furrë në temperaturë 180 gradë për 35 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha