Receta e ditës - Byrekë me patëllxhanë, domate e djathë dhe supë me bajame / Pjesa e parë

24 Maj 2019, 13:34

Receta e parë: Byrekë me patëllxhanë,  domate dhe djathë

Përbërësit:

1 pako peta

1 qepë e madhe

2 thelpinj hudhër

4 patëllxhanë

2 domate

100 ml verë

Kripë dhe piper i zi

1 lk kumin

15gr djathë

Për spërkatje

100 ml vaj

1 gotë qumësht

2 kokrra vezë

Përgatitja:

Vendosim tiganin dhe 2 lugë gjelle vaj ulliri. Kaurdisim qepën deri sa të bëhet transparente. Shtojmë patëllxhanët të prerë në kubikë të vegjël 0,5 cm. Shtojmë hudhrat e grira hollë dhe i trazojmë për 2-3 minuta  shtojmë domatet e pastrura  nga  farat  dhe i presim në kubik të vegjël.  I trazojmë mirë dhe i shuajmë me verë të bardhë  dhe e lëmë deri sa  të avullojë alkooli. Shtojmë kripë , piper të zi, pak kumin, borzilok . largojmë tiganin nga zjarri dhe e lëmë të ftohet pak në fund. Shtojmë në fund djathin e thërrmuar.

Byrekut me patëllxhanë mund  ti japim formën që dëshirojmë. Mund ta bëjmë role, mund ti bëjmë trekëndësha ose thjesht shtrojmë 2 peta në tepsinë e lyer me yndyrë dhe pasi të kemi trazuar vezët me vaj e qumësht spërkatim petët në çdo dy petë. Pasi të kemi shtruar poshtë 6 petë shtrojmë mbushjen dhe i mbulojmë me petët e mbetura (4-5 petë), duke i spërkatur përsëri në çdo dy petë. Në fund spërkatim sipër, kryesisht anët. I mbledhim ato dhe vendosim tepsinë në furrën e parangrohur 190º-200º C dhe e lëmë byrekun të piqet për 25-30 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha