Receta e ditës - Domate të mbushura me djath e vezë dhe pilaf bullguri me djath e bizele/Pjesa e dytë

25 Korrik 2019, 14:37

Receta e dytë: Pilaf bullguri me djath dhe bizele

Përbërësit:

1 gotë bullgur (kokërrmadh)

1 qepë e vogël

250 gr fileto pule

1 karrotë

200 gr bizele

1 lugë çaji salcë domate

Kripë dhe piper i zi

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë çaji gjalp

Majdanoz

Përgatitja:

Në një tenxhere të thellë ngrohim vajin e gjalpin dhe kaurdisim qepën të grirë hollë. Shtojmë fileton e pulës të prerë në kubikë dhe vazhdojmë kaurdisjen deri sa mishit ë zverdhet e më pas shtojmë salcën. Shtojmë karrotat e prera në kubikë, bullgurin dhe I trazojmë mirë. Shtojmë 2 gota ujë të valuar, bizelet, kripë e piper të zi. Ulim temperaturën dhe vendosim kapakun duke lënë bullgurin të ziejë për 15 minuta. Pas 15 minutave e fikim zjarrin dhe e lëmë dhe 15 minuta të tjera të pushojë. Në fund shtojmë majdanoz dhe e shërbejmë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha