Receta e ditës - Fërgesë me lulelakër e vezë dhe makarona me qofte / Pjesa e parë

18 Shkurt 2020, 12:00

Fërgesë me lulelakër dhe vezë

Përbërësit:

500 gr lulelakër

1 qepë e madhe

3 thelpinj hudhra

1 spec I kuq

300 gr domate

vaj ulliri

1 gotë lëng perimesh

kripë dhe piper i zi

1 lugë çaji kumin

1 lugë çaji piper i kuq i ëmbël

1/4 lugë çaji piper pikant

4 vezë

2 lugë gjelle fara kungulli

½ tufë majdanozi

Përgatitja:

Pastrojmë dhe lajmë lulelakrën duke e prerë atë në lule të vogla. Presim qepën në kubikë të vegjël dhe hudhrën në copëza. Presim qepën në kubikë të vegjël dhe hudhrën në copëza.

Pastrojmë specin nga farat dhe fijet dhe e presim atë në kubikë. Në një tigan të thellë ngrohim vajin e ullirit dhe fillimisht kaurdisim qepën derisa ajo të zbutet. Shtojmë specat në kubikë dhe vazhdojmë përzierjen në nxehtësinë mesatare.

Shtojmë hudhrën dhe domatet, lulelakrën dhe vendosim kapakun për 2-3 minuta. Shtojmë lëngun e perimeve dhe lëmë lulelakrën të ziejë, rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi, kumin, piper të kuq dhe piper pikant. E lëmë të ziejë dhe 7 minuta të tjera në temperaturë të ulët.

Thyejmë vezët dhe i shtojmë ato një nga një. I mbulojmë ata me kapak në temperaturë të ulët për 5-7 minuta (varet sa të gatuara i doni vezët.)

Ndërkohë pjekim farat e kungullit.

Presim majdanozin hollë dhe në fund shpërndajmë farat e kungullit dhe majdanozin  mbi vezë dhe e servirim të ngrohtë.

 

Programe të tjera

Shiko të gjitha