Receta e ditës - Kek me banane e çokollatë dhe kontorno e shpejtë / Pjesa e parë

19 Qershor 2019, 12:27

Receta e parë: Kek me banane dhe çokollatë

Përbërësit:

3 vezë

180 gr sheqer

100 ml vaj olim

150 gr kos

2 banane

100 gr niseshte

250 gr miell

1 pako pluhur pjekës

70 gr çokollatë e zezë

Përgatitja:

Në një tas përziejmë 3 vezë të plota. Shtojmë sheqerin dhe vazhdojmë përzierjen deri sa sheqeri të shkrijë. Shtojmë vajin dhe përziejmë përsëri. Shtojmë kosin e bananet e shtypura me pirun ( të kthyera në pure). I përziejmë së bashku në tas me rrahësen e vezëve. Shtojmë niseshtenë dhe përsëri e përziejmë me mixerin e vezëve. Shtojmë miellin përzier me pluhur pjekës dhe vazhdojmë përzierjen deri sa të na formohet një brum jo shumë i trashë. Në fund shtojmë çokollatën, e përziejmë dhe e vendosim brumin në një tepsi të lyer me yndyrë. E pudrosim me miell dhe vendosim tepsinë në furrë në temperaturën 180ºC për 40-45 minuta.

Kjo recetë kushton 300 lekë dhe ishte Karmelina nga Shkodra ajo që arrit ta gjente vlerën e saktë. Në quiz-in e kuzhinës mund të bëheni të gjithë pjesëmarrës për tu bërë fitues i vlerës 2000 lekë nga Conad, vetëm duke gjetur sa kushton receta e më pas duke telefonuar në numrin 044 400 101

Programe të tjera

Shiko të gjitha