Receta e ditës - Kek me portokall dhe Mëlçi pule me hudhra e kërpudha / Pjesa parë

6 Nëntor 2019, 12:46

Kek me portokall

Përbërësit:

4 vezë

200 gr sheqer

Lëkura e një portokalli

120 ml vaj Olim

150 ml lëng portokalli

350 gr miell

1 pako pluhur pjekës

Pak kripë

Vanilje

Portokall i sheqerosur

Përgatitja:

Fillimisht ngrohim furrën në temperaturë 180 gradë Celsius.

Në një tas rrahim vezët së bashku me sheqerin, derisa sheqeri të shkrijë, shtojmë lëkurën e portokallit dhe vajin dhe i trazojmë së bashku. Shtojmë më pas lëngun e portokallit dhe i trazojmë mirë me përbërësit e tjerë.  Në një enë trazojmë miellin, pluhurin pjekës dhe vaniljen. Shtojmë pask kripë në tasin me vezët dhe më pas shtojmë pak nga pak miellin derisa të formohet një brumë që bie lehtë nga luga. Hedhim masën në një tepsi dhe e pjekim në furrë për 40 minuta, në temperaturë 180 gradë Celsius.

Programe të tjera

Shiko të gjitha