Receta e ditës - Kek për Krishtlindje dhe Antipastë festive / Pjesa e parë

23 Dhjetor 2019, 14:10

Kek për Krishtlindje

Përbërësit:

200 gr gjalp ambienti

200 gr sheqer

4 kokrra vezë

2 lugë gjelle mjaltë

Vanilje

1 lugë çaji lëkurë portokalli

1 lugë çaji lëkurë limoni

400-450 gr miell

1 pako pluhur pjekës

1/2 lugë çaji sodë buke

1 filxhan çaji qumësht

150 gr rrush dhe boronica të thata

1 esencë bajame

Sheqer pluhur

Përgatitja:

Vendosim rrushin dhe boronicat e thata të zbuten në ujë. Në një tas vendosim gjalpin, sheqerin dhe I përziejmë së bashku derisa sheqeri të shkrihet. Shtojmë një nga një vezët, në një interval kohe për 2-3 minuta. Shtojmë 2 lugë gjelle mjaltë, vanilje dhe vazhdojmë përzierjen.

Përziejmë në tasin tjetër miell, pluhur pjekës, sodë buke dhe lëkurën e portokallit dhe të limonit.

Shtojmë produktet e thata pak nga pak tek tasi me vezë dhe gjalp duke i përzierë vazhdimisht. Shtojmë qumështin duke rregulluar kosistencën e brumit dhe esencën e bajameve. Kullojmë frutat e thata dhe I thajmë me letër kuzhine. I shtojmë në fund, i përziejmë dhe  tranferojmë brumin në një tavë keku në furrën e parangrohur në temperaturë 180 gradë Celsius, për 40-45 minuta. Në fund e dekorojmë atë sipas preferencave tona me sheqer pluhur.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha