Receta e ditës - Koc furre në letër dhe tiramisu me banane / Pjesa e dytë

7 Qershor 2019, 15:15

Receta e dytë: Tiramisu me banane

Përbërësit:

3 banane

1 pako biskota

300 ml kakao e përgatituar

500 gr maskarpone

300 ml pana ëmbëlsire

100 gr kos

70 gr sheqer pluhur

1 pako sheqer vanilje

100 gr cokollatë e grirë

kakao pluhur

Përgatitja:

Fillimisht rrahim panën deri sat ë ngurtësohet. Vendosim maskarponen në një tas dhe e trazojmë bashkë me sheqerin pluhur me rrahëse elektrike duke shtuar dhe vaniljen e salcën e kosit. Bashkojmë maskarponen dhe panën e rrahur. Vendosim si bazë në tepsi fillimisht biskotat e lyera me kakao por mund të lyeni dhe vetëm me qumësht ose krem uiski. Pasi kemi shtruar bazën me biskota të njoma me kakao mbulojmë sipërfaqen me krem dhe e nivelojmë mirë. Vazhdojmë dhe rreshtin e dytë me biskota të lagura. Mbulojmë me krem dhe vendosim një rresht komplet me feta bananesh. E mbulojmë me krem dhe e vendosim në frigorifer për 2 orë dhe në fund e spërkatim me çokollatë të ngrirë. Mund të pudrosim edhe me kakao. Veprimet e fundit I bëjmë nëse e kemi vendosur në frigorifer për 2 orë.  

Programe të tjera

Shiko të gjitha