Receta e ditës - Koc furre në letër dhe tiramisu me banane / Pjesa e parë

7 Qershor 2019, 15:16

Receta e parë: Koc furre në letër

Përbërësit:

2 peshq koc

200 gr speca të kuq

300 gr patate

150 gr domate qershi

80 gr ullinj të zi

30 gr kaperi

majdanoz

kripë+ piper të zi

vaj ulliri

Përgatitja:

Pastrojmë peshkun, e lajmë dhe e thajmë atë. Presim perimet, patatet në feta të holla rrumbullake. Specat i presim në shirita. Kaperin dhe ullinjtë i shpëlajmë mirë. Majdanozin e lëmë degë. Marrim një letër pjekjeje dhe e spërkatim bazën e letrës me kripë. Vendosim në qendër 2 rreshta me feta patate sa gjatësia dhe gjerësia e peshkut. Mbi patate vendosim disa feta speci të kuq. I spërkatim me pak vaj ulliri, kripë e piper të zi. Vendosim peshkun duke e marinuar atë më kripë dhe në barkun e tij vendosim 1 degë majdanoz dhe disa kokrra kaperi. Mbi peshk vendosim përsëri disa feta speci. Anash vendosim disa ullinj të zi. Gjithashtu presim në feta disa kokrra domate qershi. Shtojmë kripë, piper të zi e 1 lugë gjelle vaj dhe e mbështjellim letrën e kuzhinës si karamele. Vecc kësaj e mbështjellim dhe me letër alumini mbi të. Vendosim pakot në tepsi dhe e vendosim në furrë në temperaturën 220ºC për 25 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha