Receta e ditës - Kulaç me miell misri e djathë dhe mish qingji me qepë të njoma / Pjesa e parë

16 Mars 2020, 14:27

Kulaç me miell misri dhe djathë

Përbërësit:

3 vezë

1 gotë vaj

1 1/2 gotë kos

1 lugë çaji kripë

500 gr miell misri

1 pako pluhur pjekës

250 gr djath i bardhë

Përgatitja:

Në një tas rrahim vezët, shtojmë vajin, e përziejmë së bashku me kosin duke I përzierë dhe duke shtuar kripë.

Shtojmë miellin pak nga pak dhe vazhdojmë përzierjen me lugë druri ose tel vezësh, pluhurin pjekës dhe përziejmë mirë derisa të na formohet një brum që derdhet nga luga.

Shtojmë djathin e thërrmuar dhe e përziejmë mirë.

Ngrohim tepsinë me vaj në furrë dhe nxjerrim tepsinë duke shtuar brumin në të. E lëmë të piqet në furrë, në temperaturë 200 gradë Celsius, për 25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha