Receta e ditës - Kulaç me patate, erëza e djathë dhe supë me mish të grirë e kos / Pjesa e dytë

16 Korrik 2019, 12:40

Receta e dytë: Supë me mish të grirë dhe kos

Përbërësit:

1 kokërr qepë e vogël

200 gr mish i grirë

1 karrotë

2 lgj miell

1 kokërr vezë

400 ml kos

Majdanoz

1/2 lç nenexhik i thatë

Kripë dhe piper i zi

2 lgj gjalp

Përgatitja:

Qepën të grirë shumë imët e kaurdisim me 1 lugë gjalpë derisa të zbutet, më pas shtojmë mishin e grirë  dhe e trazojmë herë pas here derisa mishi të thërrmohet dhe të zverdhet pak. Më pas shtojmë pak kripë, majdanozin e grirë, nenexhikun, karrotën të prerë në kubikë të vegjël dhe 4 gota ujë dhe e lemë supën të ziejë për 10-15 minuta.

Ndërkohë në një tas rrahim vezën me pak miell dhe kos dhe e përziejmë derisa të bëhet një masë  kremoze. Shtojmë tek supa ½ gotë ujë të ftohtë më pas menjëherë shtojmë kosin me vezë dhe e lemë sa të marrë valë duke e trazuar ngadalë.

Në një tigan shkrijmë pak gjalpë me pak piper të kuq dhe shtojmë nga një lugë para se ta servirim.

Programe të tjera

Shiko të gjitha