Receta e ditës - Kulaç me patate, erëza e djathë dhe supë me mish të grirë e kos / Pjesa e parë

16 Korrik 2019, 12:41

Receta e parë: Kulaç me patate, erëza dhe djathë

Përbërësit:

4 kokrra vezë

1 gotë kos

1 gotë vaj

1-2 gota miell

1 lç pluhur pjekës

Kripë

3 qepë të njoma

1/2 tufë kopër

3 patate mesatare

150 gr djathë

Kripë dhe piper

Susam

Përgatitja:

Në një tas të madh rrahim vezët, vajin, ksoin, miellin me pluhurin pjekës dhe formojmë një brum si të kekut. Qepët i grijmë shumë hollë në unaza, shtojmë ½ tufë kopër, patatet i presim në kubikë të vegjël me brinjë 0.5 cm dhe djathin e thërrmojmë.

Të gjithë këto përbërës i shtojmë tek brumi dhe i trazojmë me një lugë druri. Lyejmë një tavë me pak vaj dhe e pudrosim me miell. Shtojmë në të brumin e përzier me patatet dhe djathin dhe pasi kemi niveluar e spërkatim me pak susam. E vendosim në furrën e parangrohur në temperaturën 190-200ºC për 25-30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha