Receta e ditës - Kurabie të buta me mollë dhe sallatë festive (Cheesecake i kripur) / Pjesa e parë

18 Tetor 2019, 12:11

Kurabie të buta me mollë

Përbërësit:

2 kokrra vezë

100 gr sheqer

100 gr gjalp (ambienti)

350 gr miell

1 pako pluhur pjekës

2 mollë të mëdha

Sheqer pluhur

Përgatitja:

Në një tas rrahim me rrahëse elektrike 2 vezë të plota. Shtojmë 100 gr sheqer dhe vazhdojmë përzierjen derisa sheqeri të shkrijë plotësisht. Shtojmë gjalpin të zbutur në temperaturë ambienti dhe I trazojmë së bashku derisa të formohet një masë homogjene.

Shtojmë pak nga pak miellin e situr dhe vazhdojmë përzierjen. Pasi të kemi hedhur gjysmën e miellit shtojmë pluhurin pjekës dhe mollët e prera në copa dhe vazhdojmë trazimin në lugë druri pasi kosistenca e brumit fillon dhe rëndohet, kështu vazhdojmë derisa të përfundojë komplet mielli.

Shtrojmë një letër pjekje në një tepsi dhe me ndihmën e një luge gjelle ndajmë kurabiet (do mjaftonte një lugë gjelle e mbushur për 1 kurabie). Vendosim tepsinë në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 20 minuta. I nxjerrim dhe pasi të ftohen pak, i pudrosim me sheqer pluhur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha