Receta e ditës - Makarona furre me patëllxhanë dhe krem kafe me kakao / Pjesa e parë

2 Maj 2019, 13:44

Receta e parë: Makarona furre me patëllxhanë

Përbërësit:

400 gr makarona

400 gr domate të qëruara

1 thelb hudhër

2 degë borzilok

2 patëllxhanë

Kripë

3 lugë gjelle vaj ulliri

200 gr mozarela

Parmixhan

Përgatitja:

Në një tigan të thellë ngrohim vajin dhe e aromatizojmë atë me 1 thelb hudhër. Domatet i kalojmë në blender duke I kthyer në pure dhe e shtojmë në tigan, e më pas shtojmë edhe 4 gjethe borzilok. Presim patëllxhanët në feta me trashësi 0,5 cm dhe I pjekim në një tigan zgare. Ndërkohë kemi vendosur një tenxhere me ujë për të zier. Shtojmë në të kripë, hedhim makaronat dhe i ziejmë ato 3 minuta më pak se shkruhet në etiketë. Gjatë kohës që ziejnë makaronat përfundojmë pjekjen e patëllxhanëve dhe më pas I presim ato në kubikë me gjatësi 3-4 cm, e më pas I shtojmë në tiganin e salcës duke rregulluar edhe shijen me kripë. Kullojmë makaronat dhe I trazojmë në një tas së bashku me salcën me patëllxhanë.

Presim mozarelën në feta të holla. Shtojmë gjysmat e makaronave në një tepsi të thellë dhe mbi to shtrojmë disa feta mozarela. Sipër tyre shtojmë gjysmën e mbetur të makaronave që tepruan në tas. Mbulojmë përsëri makaronat me mozarela dhe I spërkatim me 2 lugë gjelle parmixhan të grirë hollë. Vendosim tavën në furrën e parangrohur në temp.

Programe të tjera

Shiko të gjitha