Receta e ditës - Musaka me lulelakër dhe burani me spinaq dhe oriz / Pjesa e dytë

30 Tetor 2019, 12:13

Burani me spinaq dhe oriz

Përbërësit:

1 qepë mesatare

1 tufë qepë të njoma

Kripë

Pak pluhur hudhër

1 filxhan çaji oriz

800 gr spinaq

1 tufë koper +majdanoz

Piper i zi

Nenexhik

Vaj ulliri

1 lugë çaji gjalp

Përgatitja:

 Në një tenxhere ngrohim vajin, hedhim qepën e grirë shumë hollë, e kavardisim sat ë zbutet dhe më pas shtojmë qepët e njoma të prera në unaza të holla dhe bishtat. (5-6 qepë të njoma normale, jo shumë të trasha).

Pasi qepa ka ulur volumin, shtojmë pak kripë, orizin dhe I trazojmë së bashku me qëllim që orizi të kavardiset pak. Shtojmë spinaqin, e trazojmë për 1 minutë dhe më pas shtojmë ujin e valuar gjysmë filxhani, dmth për një filxhan oriz do të hedhim 1 filxhan e gjysmë filxhanë ujë dhe jo 2, shut si zakonisht. E lëmë të ziejë për 10 minuta, më pas shtojmë erëzat, 1 lugë çaji gjalp, e trazojmë dhe pas 5 minutave e largojmë nga zjarri.

Kalojmë proshutat në një tigan pa yndyrë derisa të skuqen. I copëtojmë dhe i shpërndajmë mbi beshamel, duke hedhur përsëri pak djathë të grirë në rende.

Vendosim tavën në furrën e parangrohur në temperaturë 180 gradë Celsius, për 20-25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha