Receta e ditës - Pastiçe me djathë e petë dhe mish me qiqra / Pjesa e dytë

10 Mars 2020, 15:04

Mish me qiqra

Përbërësit:

500 gr mish viçi

1 qepë

2 thelpinj hudhra

1 lugë çaji piper të kuq

1 lugë gjelle salcë domate

kripë dhe piper i zi

vaj ulliri

400 gr qiqra

majdanoz

Përgatitja:

Nëse qiqrat i kemi të pagatuara, atëherë do ti vëmë në darkë në ujë të ftohtë. Për të larguar cipën e qiqrave sa më lehtë mund të shtojmë pak sodë buke. Një ditë më pas i shpëlajmë duke i fërkuar me duar me qëllim që të largohet cipa e tyre. I shpëlajmë mirë dhe i vendosim për t’i zier.

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe skuqim mishin derisa të marrë pak ngjyrë të lehtë. E largojmë dhe po në atë yndyrë kaurdisim qepën e prerë imët derisa të zverdhet pak.

Më pas shtojmë mishin të ziejë në temperaturë mesatare.

Pasi qiqrat të kenë zier dhe dhe shteruar lëngun, i shtojmë te tenxherja me mish dhe I lëmë të ziejnë së bashku derisa të shohim që lëngu është trashur pak.

Shtojmë në fund piper të zi dhe majdanoz dhe i shërbejmë menjëherë.

 

Programe të tjera

Shiko të gjitha