Receta e ditës - Patëllxhanë me salcë e parmixhan dhe njoki me bizele e vezë / Pjesa e parë

15 Korrik 2019, 12:21

Receta e parë: Patëllxhanë me salcë dhe parmixhanë

Përbërësit:

1 kg patëllxhanë

3 kokrra vezë

3-4 lgj miell

vaj për skuqje

2 thelpi hudhër

750 gr domate pure

borzilok

3 lgj vaj ulliri

krip + piper të zi

250 gr mozzarela

40 gr parmixhano i grirë

Përgatitja:

Patrojmë patëllxhanët dhe i presim ato në feta të gjata, të trasha 7-8 mm. I vendosim ato në një tas dhe i spërkatim me kripë. I lëmë 15 minuta dhe më pas i shtrydhim dhe i thajmë duke i nxjerrë ujin e tyre. Ndërkohë në një tigan me pak vaj ulliri shtojmë 2 thelpinj hudhër, purenë e domates, borzilokun, kripën, dhe i lëmë të ziejnë për 10-15 minuta. Ndërkohë në një enë vendosim vezët e rrahura, kripë dhe në një enë tjetër vendosim miell e piper të zi. Vendosim një tigan me vaj dhe kalojmë fillimisht fetat e patëllxhanit në miell. I pudrosim ato lehtë e më pas i kalojmë në vezë nga të dy anët dhe më pas i skuqim deri sat ë marrin ngjyrë të artë.

Vendosim në një tepsi 3 lugë gjelle salcë. Shtrojmë si bazë në të gjithë sipërfaqen feta me patëllxhanë. Shpërndajmë mbi patëllxhanë mozzarella, pudrosim me parmixhan dhe përsëri shpërndajmë salcë. Vazhdojmë sërish me patëllxhanë, mozzarella, parmixhan  deri sa të mbarojmë fetat e patëkkxhanit. Në fund e mbyllim me salcë dhe parmixhan. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 200ºC për 20-25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha