Receta e ditës - Peshk me limon e salcë domate në furrë dhe makarona me saçiçe e speca / Pjesa e parë

16 Tetor 2018, 15:08

Receta e parë: Peshk me limon e salcë domate në furrë

Përbërësit:
2 peshq (Qefull)
2 lgj vaj ulliri
1 qepë e kuqe
2 thelpinj hudhër 
500gr domate të freskëta
1-2 gjethe dafine
1 limon
Kripë, piper i zi
1 lg caji niseshte + 80 ml ujë
2 lgj majdanoz

Përgatitja:
Fillimisht pastrojmë peshkun, e lajmë atë, e thajmë me letër kuzhine dhe e ndajmë në copa me trashësi 4-5 cm. në një tigan ngrohim vajin dhe kaurdisim qepën e prerë imët për 3 minuta, bashkë me 2 thelpinj të hudhre.
Qërojmë domatet nga lëkura dhe i kalojmë ato në grirësen e qepës për ti kthyer në pure. Shtojmë purenë e domates në tiganin me qepë dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta maksimumi. Rregullojmë shijen e domates me kripë dhe piper të zi. Sipas dëshirës mund të vendosim edhe 2 gjethe dafine. Shtojmë 80 ml ujë dhe tresim në të 1 lugë çaji niseshte. Sa të marrë valë e largojmë dh salcën e shtrojmë në një tavë me përmasat 30x21 cm. vendosim copat e peshkut në salcën e domates dhe në çdo anë të peshkut vendosim feta limoni. Lyejmë peshkun me vaj dhe pak kripë ose dhe mund ti jepni një skuqje të lehtë para se ta vendosim në tavë. Vendosim tavën në furrë në temperaturën 200ºC për 20-25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha