Receta e ditës - Pite me djathë, kos e vezë dhe pulë me patate e speca / Pjesa e parë

19 Mars 2020, 15:25

1 pako peta

400 gr djathë i bardhë

1 gotë kos

1 gotë ujë i gazuar

1 filxhan çaji vaj

Kripë

4 vezë

1 vezë për lyerjen e pites

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim mbushjen. Në një tas vendosim djathin të thërrmuar mirë, shtojmë kosin, ujin e gazuar, katër vezët, kripë dhe piper të zi, vajin dhe i përziejmë mirë të gjithë përbërësit derisa të formohet një masë e lëngshme.

Lyejmë me vaj një tavë të thellë. Vendosim 4-5 peta poshtë dhe i mbledhim duke i rrudhur, i lagim mirë me mbushjen e përgatitur. Kështu vazhdojmë me të gjitha petët duke i mbledhur dhe lagur me mbushjen e përgatitur derisa të mbushet tepsia.

Ruajmë dy peta për ti vendosur në fund për mbulesë. E presim piten në racione katrore. Rrahim një vezë dhe e lyejmë sipërfaqen e pites me të. E vendosim tepsinë në furrë, në temperaturë 200 gradë Celsius, për 30-35 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha