Receta e ditës - Pulë me lëng dhe Byrek me spinaq në tigan/ Pjesa e dytë

6 Mars 2020, 11:09

Byrek me spinaq në tigan

Përbërësit:

500 gr miell

280 ml ujë

Kripë

Për mbushjen:

500 gr spinaq

1 vezë

2 lugë gjelle vaj

Kripë, arrëmoskat

Majdanoz

250 gr djathë i bardhë

Përgatitja:

Zëmë brumin si për byrek dhe e ndajmë në kulaçë të vegjël sa një arrë.

I hapim kulaçët në diamet 10-15 cm. I lyejmë me pak vaj dhe I bashkojmë 2 e nga 2.

Spinaqin të grirë dhe të pastruar e kullojmë mirë, shtojmë erëzat, kripë e arrëmoskat, vaj, djathin e thërrmuar dhe I trazojmë.

Hapim petën e bashkuar në dysh në një diametër 20 cm dhe përhapim spinaqin në gjithë sipërfaqen, duke bërë një prerje nga qendra në anë fillojmë e palosim petën në formë trekëndëshe.

Lyejmë tiganin me vaj dhe pjekim byrekun duke i vendosur kapakun. E kthejmë dhe e pjekim edhe nga ana tjetër duke I vendosur sërish kapakun.

Byrekut mund t’I jepni  formën që dëshironi.

Programe të tjera

Shiko të gjitha