Receta e ditës - Pulë me qepë, domate e birrë dhe makarona me salcë karrote e selino / Pjesa e parë

27 Maj 2019, 11:35 | Përditesimi i fundit: 2019-05-27 11:40:15

Receta e parë: Pulë me qepë, domate dhe birrë  

Përbërësit:

800 gr mish pule (fshati)

1 tufë qepë të njoma

350 gr domate qershi

1 lgj mjaltë

330 ml birrë e zezë

kripë+ piper i zi

1 lk piper i kuq

vaj

Përgatitja:

Lajmë dhe thajmë mirë copat e pulës. I marinojme ato me kripë, piper të zi e piper të kuq. Pastrojmë qepët dhe i presim ato në gjatësinë 1,5-2 cm (vetëm pjesën e bardhë të saj). Domatet qershi i presim në gjysma ose më katërsh. Vendosim një tigan të thellë me 3 lugë gjelle vaj dhe skuqim copat e pulës deri sa të zënë kore dhe të marrin një ngjyrë të verdhë në të gjitha anët.

Shtojmë qepët e njoma dhe i kaurdisim për 2-3 minuta duke shtuar me pas domatet. I sperkatim me mjaltë dhe me pas i shuajmë me birrë. Shtojmë kripë dhe e lëmë birrën të marrë valë. Sa të kalojnë 5 minuta vendosim kapakun dhe e futim në furrë në temperaturën 200°C për 30 minuta.

Programe të tjera