Receta e ditës - Pulë pikante me speca e kos dhe bullgur sallatë mediterrane / Pjesa e dytë

8 Shkurt 2019, 15:21

Receta e dytë: Bullgur sallatë mediterrane

Përbërësit:

1 gotë bullgur

¼ gotë vaj ulliri

1 kokërr qepë

1 lk kumin

¼ lk piper i copëtuar

1 lç salcë domate

1 lajm

¾ gotë ujë i nxehtë

Kripë

4 qepë të njoma

1 tufë majdanoz

200 gr bizele të ziera

Përgatitja:

Ngrohim vajin në tenxhere dhe shtojmë qepën e prerë në kubikë. E kaurdisim atë deri sa të zbutet mirë. Shtojmë 1 lugë kafe kumin dhe pak piper të copëtuar pikant, 1 lugë çaji salcë domate dhe i trazojmë mirë të gjithë prbërësit. Shtojmë më pas 1 domate të prerë në kubikë, pak lëkurë dhe lëng limoni, bullgurin, ¾ e gotës me ujë të nxehtë, kripë dhe i përziejmë të gjithë përbërësit. E lëmë bullgurin të ziejë për 15 minuta më pas e fikim zjarrin dhe e lëmë 15 minuta të tjera të pushojë.

Në fund presim qepët e njoma në unaza të holla, majdanozin e grijmë shumë hollë dhe i shtojmë tek bullguri.pasi të jetë gatuar shtojmë dhe bizelet e tjera, i përziejmë mirë dhe e shërbejmë sallatën të spërkatur përsëri me pak qepë të njoma dhe majdanoz.

Programe të tjera

Shiko të gjitha