Receta e ditës - Revani me kokos dhe makarona me pulë e speca / Pjesa e parë

11 Shkurt 2019, 15:36

Receta e parë: Revani me kokos

Përbërësit:

4 kokrra vezë

1 gotë sheqer

1 gotë vaj

1 gotë qumësht

1 pako pluhur pjekës

Sheqer vanilje

100 gr arrë kokosi e integruar

3 gota miell

Shërbeti:

500 gr sheqer

350 ml ujë

2 feta limoni

Përgatitja:

Në një tas rrahim vezët së bashku me sheqerin derisa sheqeri të shkrijë plotësisht. Shtojmë më pas 1 gotë vaj dhe i përziejmë së bashku. Më pas shtojmë sheqerin e vaniljes, miellin, pluhurin pjekës dhe pak kripë. E shtojmë miellin gradualisht derisa mielli të trazohet mirë me vezët. Pasi të jenë përzjerë mirë të gjithë përbërësit dhe të jetë formuar një brumë homogjen shtojmë në fund arrën e kokosit. E përziejmë mirë dhe pasi të lyejmë një tavë me yndyrë hedhim brumin në të dhe vendosim revaninë të piqet në temperaturën 180 gradë Celsius për 25-30 minuta.

Ndërkohë përgatisim sherbetin me 500 gr sheqer, 350 ml ujë dhe 2 feta limoni. E lemë sherbetin të marrë vale për 5 minuta nga moment i zierjes. Më pas, pasi të ftohet revania  e presim në copa dhe e sherbetosim me sherbetin e ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha