Receta e ditës - Salmon me patate në furrë dhe ëmbëlsirë në gotë me luleshtrydhe / Pjesa e dytë

11 Shkurt 2020, 12:47

Ëmbëlsirë në gotë me luleshtrydhe

Përbërësit:

80 gr biskota (të grira)

50 gr gjalp

500 gr luleshtrydhe

2 lugë gjelle sheqer pluhur

200 gr krem pana

250 gr salcë kosi

50 gr sheqer

1 pako vanilje

Përgatitja:

Në pamje të parë kjo recetë mund të duket e vështirë, por është shumë e thjeshtë për tu gatuar. Thërrmojmë biskotat dhe pasi të shkrijmë gjalpin në një tigan shtojmë biskotat e thërruara dhe i kaurdisim derisa të bëhen krokante në temperaturë të ulët. Mbuloni bazën e gotës duke shtuar në të 1 ½ lugë biskota të thërrmuara dhe të kaluara në gjalp. I shtypim në fundin e gotës.

150 gr luleshtrydhe të pastruara mirë i vendosim në një tigan salce. Shtojmë në të 2 lugë gjelle sheqer dhe i përziejmë derisa të bëhen në formë pureje. Më pas e lëmë mënjëanë. Përhapim gjysmën e puresë së luleshtrydhes në pjesën e poshtme të gotës së ëmbëlsirave.

Presim luleshtrydhet në feta dhe i vendosim mbi bazën në mënyrë të dukshme në anët e gotës, duke i mbështetur në gotë. Rrahim kremin pana sa të ngurtësohet, e bashkojmë kremin me salcën e kosit. Shtojmë sheqerin e mbetur dhe vaniljen.

Vendosim kremin në xhep pasticerie dhe mbushim gotat me krem. Shpërndajmë mbi gotë krem luleshtrydhe (nëse dëshironi). Dekorojmë gotat me feta luleshtrydhesh dhe i vendosim në frigorifer për të paktën 30 minuta para se t’I shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha