Receta e ditës - Tavë me lëng të bardhë dhe supë vjeshte me qiqra / Pjesa e dytë

25 Shtator 2018, 15:17

Receta e dytë: Supë vjeshte

 Përbërësit:

300-400 fileto pule

400 gr pure domate

2 karrota

200 gr patate

2 speca te kuq

4 qepë të njoma

200 gr qiqra

1 majë luge piper djegës

1 lugë çaji sheqer

2 lugë gjelle lëng limoni

Vaj ulliri ose gjalpë

Majdanoz

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja :

Në  një tenxhere shkrijmë 2 lugë gjalpë dhe menjëherë kaurdisim fileton e pules të prerë në kubikë mesatarë. I skuqim pak të zverdhen lehtë dhe më pas shtojmë  purenë e domates dhe e lëmë të marrë një valë.

Ndërkohë të gjitha perimet i presim në kubikë të vegjël, i shtojmë të gjitha sicc janë në tenxhere, i rregullojmë me kripë dhe piper dhe i lëmë të ziejnë për 15 minuta. Në 5-minutëshin e fundit shtojmë qiqrat dhe majdnozin dhe e servirim supën të ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha