Role Bakllava nga zonja Vjollca

30 Korrik 2020, 10:43

Role Bakllava 
1 pako peta 
200 gr gjalp 
150 gr arra 
100 gr bajame 
50 gr stika 
1 lugë çaji kanellë 
Shërbeti: 
500 gr shërbet 
350 ml ujë 
1 shkop kanellë
6 karafila 
Lëkurë limoni 
1 lugë gjelle lëng  limoni
Përgatitja:
Para se të filojmë në një tenxhere vendosim sheqerin, ujë, kanellë. karafilë, lëkurë limoni, I përziejmë dhe I vendosim për të zjerë.  Pasi e largojmë shtojmë lëkurën e limonit. Tresim gjalpin dhe vendosim në një processor frutat e thata dhe I grijmë. Vendosim petat në tavolinë dhe e spërkatim mirë me gjalp vendosim mbi të petën e dytë e psërkatim përsëri dhe shpërndajmë të gjithë sipërfaqen e petës, arrat e thërrmuara, e mbështjellim petën role ne fund e rrudhim dhe e vendosim në një tepsi të lyer me gjalp. Kështu vazhdojmë deri sat ë mbushet tavë spërkatim roletë me gjalpin e mebtur në fund. E presim roletë në gjatësinë që preferojmë dhe e vendosim të pjekim në temperaturë 160 gradë Celsius në furrën e parapërgatitur për 70-90 minuta. Pasi të jenë pjekur hedhim shërbetin dhe I lëmë minimalisht 30 minuta të përthithë shërbeti. 
 

Programe të tjera

Shiko të gjitha