Role tiramisu me BanaKing nga zonja Vjollca

30 Dhjetor 2020, 11:07

Role tiramisu me banane ( BanaKing)

Përbërësit:

30 biskota për tiramisu

300 ml kafe e çastit ( e ftohtë)

1-2 banane

500 gr maskarpone

400 ml krem pana ( për ëmbëlsira)

30 gr kakao

Përgatitja:

Fillimisht në një xhezve të madhe vendosim 6 filxhanë ujë dhe 8 filxhanë kafe si dhe 6 lugë çaji sheqer. Përgatisim kafe si zakonisht ( por jot ë ëmbël). Ndërkohë nëse bananet janë të mëdha 1 copë e nëse janë të vogla 2. I shtypim me pirun dhe I kthejmë në pure.

Vendosim mascarpone në një tas e shtypim pak me pirun dhe shtojmë kremin e panës duke I rrahur deri sat ë na fromohet një marengë e trashë. Largojmë 3 lugë gjelle krem me një anë dhe purenë e bananes dhe I përziejmë me spatula në testin me krem. Hapim në tryezë një letër pjekje dhe vendosim 3 biskota horizontalisht ngjitur me njëra-tjetrën dhe nxjerr përmbi tjetrën vendosim biskotat në 3 kolona ngjitur me njëra-tjetrën. Lyejmë të gjithë sipërfaqen me kremin me banana ( mund të bëni këto duke vendsour kremin në një xhep pastiçierie). Pasi hapim kremin e pudrosim me kakao e më pas me  letrën që kemi shtuar e mbështjellim role, mbështjellim anët e letrës si karamele dhe e vendosim në frigorifer  për 2 orë. Pas 2 orësh largojmë letrën e vendosim tiramisun në dërrasën e pures dhe e lyejmë me kremin që ruajtëm mënjëanë e vijëzojmë me majën e pirunit të gjithë sipërfaqen. E pudrosim vetëm sipër me kakao dhe vendosim disa feta banana e mbi të përsëri krem në formë trëndafili.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha