Sallatë me Quinoa ( kuinoa) nga zonja Vjollca

3 Shtator 2020, 11:25

Sallatë me Quinoa ( kuinoa)

Përbërësit:

1 filxhan çaji Quinoa

3 qepë të njoma

1 tufë majdanoz

nenexhik i freskët

1 kastravec

2 domate të mëdha

1 limon ( lëngu)

kripë dhe piper i zi

pak vaj ullri

Përgatitja:

Gjithmonë para se të gatuajmë Quinoan e shpëlajmë mirë me ujë të bollshëm të ftohtë. Vendosim Quinoan në tenxhere ku do të shtojmë 2 filxhanë caj me ujëpra raporti është 1 masë Quinoa dhe 2 masa ujë ose lëng mishi ose perimesh. E vendosim tenxheren në zjarr mesatar dhe kur të fillojë të valojë e mbulojmë dhe e lëmë të gatuhet për 15-20 minuta. Ne e kuptojmë që është gatuar kur  shohim që farat e Quinoas bëhen gjysmë transparente. E thërrmojmë me pirun dhe e vendosim në një tas. Ndërkohë gjatë kohës që zien Quinoa, presim qepët e njoma në masë shumë të hollë, majdanozin e grijmë holllë. Po ashtu dhe nenexhikun. Kastravecat dhe domatet pa lëkurë në kubikë sa më të vegjël. Në një tas përziejmë kosin, 1 lugë gjellë miell, 2 lugë gjelle limon, 1 vezë dhe pak kripë. Mbulojmë komplet sipërfaqen e tavës në përzjerjen me kos mbi të e mbulojmë me djath pice dhe e vendosim në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 25 minuta.

 

Programe të tjera

Shiko të gjitha