Supe krem selino nga zonja Vjollca

22 Shtator 2020, 10:44

Supë krem selino

Përbërësit:

400 gr selino

 ½ kokërr qepë

250 gr patate

500 ml lëng pule

 1 koncentrat pule Gallina

2 lgj vaj ulliri

1 gotë qumësht

 50 gr djath i shkrirë

Kripë, piper i zi

Bukë e thekur

Përgatitja:

 Në një tenxhere ngrohim vajin e ullirit, shtojmë qepën në kubikë dhe e kaurdisim pak dersia të zbutet. Shtojmë më pas patatet në kubikë të vegjël dhe selinonë të pastruar nga fijet dhe të prerë hollë së bashku me gjethet. I trazojmë së bashku për 2 minuta dhe më pas shtojmë lëngun e pulës se bashku me 1 dado Gallina dhe e lemë supën të ziejë për 15 minuta. Pas kësaj kohe e kalojmë supën në blender dore dhe e kthejmë në krem, shtojmë 1 gotë qumësht dhe djathin e shkrirë dhe e lemë supën sa të flluskojë. E rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi dhe e shërbejmë supën me kubikë buke të thekur ose të kaluar pak në gjalpë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha