Tartë e mbushur me perime nga zonja Vjollca

14 Korrik 2020, 10:34

Tartë e mbushur me perime

Përbërësit:

200 gr miell

3 vezë dhe 3 lugë gjelle vaj

170 gr kos

1/2 gotë qumësht

1 pako pluhur pjekës

 Mbushja

1 qepë

1 kungull i njomë

2 karrota

kripë dhe piper

vaj ulliri

susam për spërkatje  

 Përgatitja:

Në një tas rrahim vezët, vaj, kos, kripë dhe qumësht i përziejmë mirë se të na formohet një masë homogjene. Shtojmë pak nga pak miellin deri sa të na formohet një brumë që derdhet lehtë nga luga ( I butë) grijmë perimet në rende i vendosim në një tas, kripë, piper të zi, 2 lugë gjelle vaj ulliri I përziejmë mirë. Shtojmë në një tepsi një letër pjekje shtrojmë gjysmën e brumit si bazë mbi bazë vendosim perimet e grira I nivelojmë sipërfaqen dhe e lyejmë brumin e mbetur. Nivelojmë sipërfaqen dhe e lyejmë v, spërkatim me susam. E vendosim në furrë në temperaturë 190 gradë Celsius për 25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha