Tartë me djath, rikota dhe kungull nga zonja Vjollca

5 Maj, 10:42 | Përditesimi i fundit: 2021-05-05 11:57:13

Tartë me djath rikota dhe kungull

Përbërësit:

1 petë sfoljatë

250 gr mozzarella

200 gr rikota

2 vezë

kripë dhe piper të zi

2 thelpi hudhër

4-5 kunguj të njomë

2 domate mesatare

50 gr djath i verdhë

Përgatitja:

Fillimisht në një tigan me 2 lugë gjelle vaj ulliri kaurdiism hudhrën të grirë hollë, shtojmë kungujt të prerë në feta rrumbullake. I skuqim ato lehtë dhe menjëherë I largojmë. Në një tepsi shtojmë një petë sfoljatë të cilën e shpojmë me majën e pirurit në të gjithë sipërfaqen. vendosim mbi petë mozzarelën të prera në feta rrumbullake mbi të gjithë sipërfaqen. Mbi mozzarellën shpërndajmë rikotën të përzjerë me 2 vezë, kripë, piper të zi e nivelojmë mirë mbi mozzarella. Mbi rikota vendosim si tjegulla kungullin e mbulojmë të gjithë sipërfaqen. Mbi kungull vendosim disa feta domate tek e tek të cilat I spërkasim me djath e pjekim në temperaturë 180 gradë Celsius për 30 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha