Tavë me pulë, presh dhe makarona nga zonja Vjollca

9 Prill, 12:42

Tavë me pulë, presh dhe makarona

Përbërësit:

500 gr mish pule

2 gota makarona

1 qepë

600 gr presh

2 karrota

1/2 gotë pure domate

1 litër lëng pule

kripë dhe piper të zi

Kerry 1 lugë kafe

pak vaj ulliri dhe 1 lugë gjalp

Përgatitja:

Ngrohim vajin, gjalp, dhe kaurdisim pak mishin e pulës deri sa të zverdhet pak. E largojmë dhe e lëmë mënjanë. Në po atë yndyrë kaurdisim qepën sat ë zverdhet dhe shtojmë preshët të prera diagonal në gjaësi 2 cm, vazhdojmë kaurdisjen, Shtojmë karrotat të prera në copa të trasha.Shtojmë lëng pule baraz me nivelin e perimeve. Rregullojmë shijen me kripë, piper të zi, Kerry dhe pasi I përziejmë vendosim kapakun dhe e lëmë mishin me preshë të ziejë për 30 minuta. Pasi të kalojë kjo kohë dhe produktet kanë zjerë, shtojmë makaronat në një tpesi mbi të shtojmë preshët me mish duke I përzjerë lehtë me majën e lugës.Shtojmë përsëri lëng pule baraz me nivelin e preshëve dhe vendosim tavën në furrë 200 gradë Celsius për 25-30 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha