Venecia, Zgjedhorja dhe Kosova, e ftuar Senida Mesi

12 Tetor 2019, 12:36 | Përditesimi i fundit: 2019-10-14 11:19:55

TIRANË- Deputetja socialiste Senida Mesi tha në studion e emisionit 'Pa Protokoll' nga Anduela Ndreu, se lidhur me Reformën Zgjedhore tashmë prioritet është përmbushja e rekomandimeve të BE.   Ajo tha se mazhoranca do të ngulmojë tek dakordësia dhe gjithëpërfshirja gjë e cila, sipas saj do të krijojë mundësinë për rishikimin e sistemit.

Ndërsa për ligjin e dekriminalizimit, ajo solli edhe njëherë në vëmendje propozimin e kreut të qeverisë Edi Rama pas rastit të Valdrin Pjetrit, se kush gënjen duhet të shkojë pas hekurave.

Mesi, u shpreh se raporti i publikuar nga Komisioni i Venecias thotë qartë se presidenti Ilir Meta ka tejkaluar kompetencat. Mesi tha se verdikti final do të jepet nga Kuvendi i Shqipërisë.

Programe të tjera