POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kufijtë, Daçiç akuza SHBA-BE: E hapët Kutinë e Pandorës kur na bombarduat, tani s'keni gojë të flisni

Ivica Daçiç me zëdhënësen e MPJ ruse, Maria Zaharova

Kryediplomati serb, Ivica Daçiç mbështet tezën e rishikimit të kufijve me Kosovën, ndërsa ka hedhur akuza të ashpra në drejtim të ndërkombëtarëve. Deklaratat e forta Daçiç i ka bërë gjatë takimit me zëdhënësen e Minstrisë së Jashtme ruse, Maria Zaharova, e cila ka vizituar Beogradin ditën e sotme. 

Daçiç tha se perëndimi hapi Kutinë e Pandorës qëkur bombardoi Serbinë, duke shkatërruar sipas tij, kufijtë. 

Ata që kufijtë tanë i shkatërruan, ata të cilët na bombarduan tani bëhen të gjallë dhe thonë që s'ka më ndryshim kufijsh. A e hapët Kutinë e Pandorës? Iku tani, mbaroi, nuk ka më, nuk keni më gojë të flisni. Si s'ju vjen turp? Ç'a është kjo hipokrizi? Kjo ka lidhje edhe me Maqedoninë, e njohën pavarësinë e Kosovës dhe tani thone s'ka ndryshim kufijsh. Po ç'a është kjo kur të vjen rreziku në derë thoni që s'ka ndryshim kufijsh?.

Ivica Daçiç, ministër i Jashtëm i Serbisë 

Ai beson gjithashtu se SHBA ka ndryshuar qasje ndaj Kosovës, duke pretenduar se Uashingtoni nuk do bëhet pengesë për rishikimin e kufijve. Nga ana tjetwr, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha se "Serbia dhe Rusia janë partnerë strategjik, dhe qëndrimi i Moskës karshi Kosovës mbetet i pandryshueshëm". Pas takimit me ministrin e jashtëm serb, Ivica Daçiç, ajo ka thënë se Kosova është edhe çështje ndërkombëtare.

Është çështje e brendshme, por ka kohë që është shndërruar në problem ndërkombëtar”, ka thënë Zakharova, duke shtuar se Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara është ende në fuqi dhe se “Rusia angazhohet për respektimin e së drejtës ndërkombëtare”. “Gjithmonë i kemi respektuar ato vendime që janë të dobishme për popullin e Serbisë”, ka thënë ajo.

E pyetur për idetë e fundit mbi ndryshimin e kufijve në Kosovë, Zakharova ka thënë se për këtë çështje “duhet të përgjigjen shtetasit serb”.

l.q.
Komento

Komente

 • Ismaili: 12/08/2018 14:31

  Duhet ta dish,nese deri atehere 24 Mars 1999, nuk e keni ditur,se ndergjegja,morali njerezore, nuk lejon,madje as nuk durone e as nuk toleron, qe dikush,jo njerezishte kryen krime, shkakton krize humanitare mbi nje popull e nje hapesire deri ne fanitje.Kjo ishte arsyeshmeria normale e natyrshme qe filluan bombardimet mbi forcat barbare serbe nga forcat e NATO-s.Kosova dhe shqiptaret e Kosoves, Ju jane mirenjohes perjetesisht.

  Përgjigju
 • populli: 11/08/2018 18:17

  po RUSINE PSE se permende o fare e keqe o sllavet e m.. plerate e botes qe herdhete nga malet e rusise dhe kerkoni te beni ligjine se ballkani ka qene dhe do te mbetet i ILIREVE more idjote

  Përgjigju
 • Noci: 11/08/2018 17:06

  Pse nuk reagut kur ju bombardun mor pordhac, Po bani Si trima tashi me 1.5 miljon banor edhe ata me qeveritar te shitun ,

  Përgjigju
 • Populli: 10/08/2018 16:26

  Dhe shumeire ju a beri o fara me ndyre ne glob bashkee vellezerit tuaj izraelite,e perseri do tju cfarose po u desh sadoqe u mbron putana putin.

  Përgjigju