POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

100-vjetori i Ismail Qemalit, presidenti Meta: Përulemi para veprës së tij

Presidenti Ilir Meta ka vendosur lule tek shtatorja e Ismail Qemalit në Tiranë me rastin e 100-vjetorit të ndarjes së tij nga jeta. Për mediat e pranishme, presidenti Meta u shpreh se: Ju falënderoj që keni gjetur kohën për të shoqëruar këtë moment, të përuljes përpara shtatores të themeluesit të shtetit tonë modern dhe Atit të Shqipërisë, Ismail Qemalit në këtë 100-vjetor të kalimit të tij në përjetësi, për shkak të veprës së tij të ndritur që ai me shumë patriotë të tjerë realizuan më 28 Nëntor të vitit 1912! Sot është momenti jo vetëm të përkulemi përpara veprës së tij, por edhe të angazhohemi për forcimin e shtetit shqiptar për ruajtjen dhe lartësimin e simboleve tona kombëtare, por njëkohësisht edhe për përmbushjen e ëndrrës së tyre për një Shqipëri plotësisht europiane.

Lexo edhe:
Lajmi kryesor:

100-vjetori i vdekjes së babait të kombit shqiptar/ Homazhe në Tiranë e Vlorë për Ismail Qemalin


ke.mu./Shqiptarja.com
Komento