110-vjetori i Pavarësisë, deputetët e PS-së takojnë komandantët e UÇK në Hagë! Balla: Për festat tek Çlirimtarët e Kosovës (VIDEO)

Ashtu siç patën paralajmëruar, deputetët e Partisë Socialiste kanë shkuar në Hagë për të uruar nga afër krerët e UÇK-së për festat e nëntorit. Kreu i Grupit të PS, Taulant Balla dhe deputeti Arben Pëllumbi për festat e Pavarësisë dhe çlirimit kanë vizituar Çlirimtarët e Kosovës në Hagë.

"U takova sot me Presidentin Hashim Thaçi dhe Kryetarin Kadri Veseli në Hagë. Jemi krenarë për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, e cila bëri një luftë çlirimtare të pastër e të drejtë, ashtu siç janë luftërat çlirimtare, sepse e drejta për liri ishte në themelin e saj.  Sot komandantët e UÇK-së mbahen të arrestuar, në të njëjtën godinë, sikur ata që ushtruan masakrat në Kosovë, Srebrenicë e gjetkë, mbi bazën e disa akuzave të paqena, të një raporti dhe një rezolute turpi, për ata që e shkruan dhe ata që e votuan", tha Balla. 

Katër ish-udhëheqësit politikë e ushtarakë të UÇK-së, ish-presidenti Hashim Thaçi, ish-kreyparlamentarët Kadri Veseli e Jakup Krasniqi, si dhe shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Rexhep Selimi janë të fundit që u dërguan në Hagë.

Arrestimet erdhën pasi një gjyqtar i procedurës paraprake i Gjykatës Speciale, kishte konfirmuar aktakuzat ndaj katër ish-krerëve të UÇK-së. Ish- presidenti Hashim Thaçi së bashku me Kadri VeselinJakup KrasniqinRexhep Selimin akuzohen për krime lufte. Ndaj tyre rëndojnë 10 akuza, për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, aktet të tjera ç'njerëzore, trajtim mizor, torturë, vrasje si krim kundër njerëzimit, vrasje e paligjshme si krim lufte, zhdukje me forcë e personave, në periudhën mes prill 1998- gushtit 1991.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:33
Balla në Hagë, takon Thaçin dhe Veselin: Ndodhen të arrestuar sikur kryen masakrat në Kosovë! Akuzat e paqena bazohen në një raport dhe rezolutë 'turpi'

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ishte në Hagë ku qëndroi për 7 orë dhe takoi Hashim Thaçin me Kadri Veselin. Me anë të një postimi në Facebook thotë se janë krenarë për UCK dhe shton se komandantët po mbahen të arrestuar sikur kryen masakra.

Teksa shton se mbahen në paraburgim për akuza të paqena, e cilëson rezolutën e Dick Marty si ‘turp’ për ata që e shkruan dhe e votuan.

“U takova sot me Presidentin Hashim Thaçi dhe Kryetarin Kadri Veseli në Hagë. Jemi krenarë për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, e cila bëri një luftë çlirimtare të pastër e të drejtë, ashtu siç janë luftërat çlirimtare, sepse e drejta për liri ishte në themelin e saj.  Sot komandantët e UÇK-së mbahen të arrestuar, në të njëjtën godinë, sikur ata që ushtruan masakrat në Kosovë, Srebrenicë e gjetkë, mbi bazën e disa akuzave të paqena, të një raporti dhe një rezolute turpi, për ata që e shkruan dhe ata që e votuan”, shkroi Balla.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • turi: 29/11/2022 10:58

    me ca lekesh ka ik ky?! ka ndonje transparence?!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Dortmund bën për 'Aspirina' Leverkusenin, dy gola fusin verdhezinjtë në 'vallen' e titullit

VIDEO/ Dortmund bën për 'Aspirina' Leverkusenin, dy gola fusin verdhezinjtë në 'vallen' e titullit