Sondazhi i Piepolit/ PS mund me diferencë koalicionin Berisha-Meta në rang kombëtar! Këlliçi humb 11% të votave prej posterit me gishtin e mesit

TIRANË- Nëse më 14 maj zgjedhjet do të ishin parlamentare dhe jo vendore, vota në rang vendi për PS-në, do të përllogaritej në 48-52%. Sipas sondazhit të Piepolit, i 5-ti që zhvillohet në bashkëpunim me Report Tv për 14 majin, 10 ditë para zgjedhjeve, të anketuarit zgjedhin PS-në si forcë të parë, ndërsa forca e dytë renditet koalicioni “Bashkë Fitojmë” me 35-39%. Partia Demokratike renditet e 3-ta me 5-9% në rast se vendoret do të ishin të përgjithshme.

Lideri më i besueshëm për shqiptarët është Edi Rama. Referuar të dhënave të Sondazhit të Piepolit, 49% e të anketuarve shohin kryesocialistin Rama si më të besueshëm ndërsa vetëm 34% Sali Berishën. Lideri më pak i besueshëm nga katërshja që dominon politikën shqiptare është Ilir Meta, duke u votuar nga vetëm 1% e të anketuarve e duke e renditur më poshtë se kryetari i komanduar i PD, Enkelejd Alibeaj i cili gjithsesi nuk e kalon 6% besueshmërinë si lider.

Duke u ndalur në betejën më të ashpër në vend, atë të Tiranës, vetëm 10 ditë para zgjedhjeve sondazhi nxjerr fitues kandidatin e Partisë Socialiste Erion Veliajn, ndërsa për shkak të këtij posteri (posteri me dy gishta) pëlqyeshmëria për Belind Këlliçin bie ndjeshëm. Sipas projektsioneve të Piepolit, Veliaj shpallet fitues me 49-53% të votave, ndërsa Këlliçi 35-39 % nga 38-42% që ishte vetëm dy javë më parë. Në të njëjtat kuota, 5-9% mbështetje mbetet Roland Bejko I PD, 0-2% Lajla Përnaska, me një rritje të lehtë, 1-3% Arlind Qorri, ndërsa Marko Dajti 0-1%.

Posteri aq shumë i diskutuar i ka ulur kandidatit të dyshes Berisha-Meta, Belind Këlliçit mbështetjen në zgjedhje me 11% e qytetarëve të cilët të pyetur nga Insituti Piepoli, thonë që do ta votonin, por për shkak të posterit nuk do t’i besojnë votën e tyre.

40% e të pyeturve thonë se janë skandalizuar, ndërsa vetëm 16% e mbështesin këtë poster elektoral.

Duke u ndalur te fushata në të gjithë vendin, 55% thonë se është korrekte, 27% e mërzitshme, me shumë polemikë 7% ndërsa pa ndikim për 8% të të anketuarve. Këtë të fundit 80% e qytetarëve e kanë ndjekur nga ekranet e televizioneve ndërsa shumë më pak nga rrjetet sociale apo drejtpërdrejtë nga mitingjet.

Shumica e qytetarëve besojnë se në këto zgjedhje nuk do të ketë manipulime. 54% e të anketuarve thonë se do të jenë korrekte, 23% thonë se do ketë manipulime të mëdha, ndërsa 22% thonë se do të ketë manipulime të vogla.

Sipas sondazhit të Piepolit, vetëm 10 ditë para zgjedhjeve, shumica dërrmuese e qytetarëve tashmë e kanë zgjedhur se për kë parti apo kandidat do ta hedhin votën e tyre në kutinë e votimit më 14 maj.

Rezultatet e sondazhit të publikuar më 29 mars në Report Tv: SONDAZHI 1 
Rezultatet e sondazhit  të publikuar më 12 prill në Report Tv: SONDAZHI 2
Rezultatet e sondazhit  të publikuar më 19 prill në Report Tv: SONDAZHI 3
Rezultatet e sondazhit të publikuar më 26 prill në Report Tv: SONDAZHI 4

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:20
Sondazhi i Piepoli, Veliaj rritet dhe Këlliçi bie me 3%, thellohet deri në 10% distanca! Kandidati i PS shkon deri në 53%

1683148830_t4.png

Erion Veliaj ka thelluar edhe një herë tjetër avantazhin me rivalin e tij kryesor për garën për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi. Kandidati socialist, njëherazi kryetar aktual, është rritur me 1% në mbështetjen e tij ndërkohë që Këlliçi ka rënë me 3% krahasuar me sondazhin e Piepolit më 19 prill, pra 2 javë më parë.  Sipas rezultateve të përfituara nga sondazhi i institutit italian Piepoli në bashkëpunim me Report Tv, 49-53% e qytetarëve në Tiranë do të votonin për Erion Veliajn si kryetar bashkie për t’i besuar një mandat të tretë.  I dyti në sondazh renditet kandidatit i koalicionit ‘Bashkë Fitojmë’, Belind Këlliçi për të cilin do të votonin 39-43% e qytetarëve të anketuar në Tiranë, nga 38-42% që ishin 2 javë më parë. Ndërsa për kandidatin e Partisë Demokratike, Roland Bejko do të votonin 5-9% e qytetarëve të anketuar, i njëjti rezultat. Sa i përket kandidatëve të tjerë Arlind Qorri Lajla Përnaska mund të shkojnë deri në 2% ndërkohë që Marko Dajti nuk i kalon 1% të votave.

Ora 23:19
PS ruan shumicën absolute në Tiranë, Berisha-Meta bien me 2% krahasuar me 2 javë më parë! PD s’i kalon 11%

1683148795_t3.png

Partia Socialiste ruan bindshëm shumicën në Tiranë. Ashtu si edhe në 2 sondazhe më parë të publikuar në Report Tv PS ruan shumicën absolute në kryeqytet, me 48 deri në 52% të votave, e njëjta përqindje si në sondazhin e 2 javëve më parë, ai i 19 prillit. Ndërkohë që vetëm 33 deri në 37% të pyeturve nga Instituti Piepoli janë përgjigjur se do të votonin koalicionin Berisha-Meta në zgjedhjet e 14 Majit, me një rënie me 2% krahasuar më matjen e 19 prillit 2023.  Partia Demokratike e Enkelejd Alibeajt qëndron në të njëjtat kuota, 7-11% e të pyeturve janë përgjigjur se do të votonin PD-në. Partitë e tjerë marrin përqindje të pakonsiderueshme, me PDIU dhe LZHK me një rritje të lehtë. 

Ora 23:10
Gishti i mesit në publik, kandidati i Berishës humb 11% të votave të tij! 40% e tiranasve: Më ka skandalizuar! Vetëm 16% thonë se ka bërë mirë

1683148264_t2.png

Belind Këlliçi ka humbur 11% të elektoratit të tij vetëm për shkak të gjestit të shëmtuar të posterit me nxjerrjen e gishtit të mesit. Më shumë se 1 nga 10 të pyetur nga Instituti Prestigjioz Piepoli kanë thënë se kishin vendosur ta votonin kandidatin e ‘Bashkë Fitojmë’ më 14 maj por gjesti i tij i ka bërë të ndërrojnë mendjen. 40% thonë se ky poster i Këlliçi i ka skandalizuar, ndërkohë që 28% thonë se nuk u ka ngjallur asnjë reagim. Vetëm 16% kanë thënë se ka bërë mirë.

Ora 22:54
Sondazhi Piepoli, gati gjysma e qytetarëve të Tiranës: Veliaj ka fushatën më bindëse, 37% mendojnë Këlliçi

1683147317_t1.png

Gati gjysma e qytetarëve të Tiranës mendojnë se Erion Veliaj ka që qenë më bindës me mënyrën se si po e bën fushatën elektorale, e cila tashmë është në ditën e 20-të të saj. Të pyetur nga Instituti Piepoli për sondazhin në bashkëpunim me Report Tv 49% e të anketuarve kanë thënë se Veliaj ka bërë fushatë më të mirë. 37% kanë thënë se kandidati i ‘Bashkë Fitojmë’, Belind Këlliçi ka qenë më bindës këto 3 javë, ndërsa për Bejkon vetëm 4%. Ndërkohë që shifër interesante është se 5% e të pyeturve kanë thënë që asnjëri nuk i ka bindur deri më tani.

Ora 22:32
Nëse sot do të ishin zgjedhjet parlamentare PS do të fitonte një mandat të katërt, me rreth 50% të votave! Berisha-Meta deri në 35%

1683145964_sh10.png

Nëse sot do të mbaheshin zgjedhje parlamentare në Shqipëri Partia Socialiste dhe Edi Rama do të fitonin një mandat të katërt. Ky është rezultati i sondazhit të zhvilluar nga Instituti Piepoli në rang kombëtar dhe 48 deri në 52% e shqiptarëve do të votëbesonin sërish Partinë Socialiste. Vihet re një rritje me 2% krahasuar me sondazhin e datës 28 mars.  Me rënie drastike paraqitet Partia Demokratike! Nga 11-15% që ishte në matjen e 28 marsit PD nuk i kalon 5-9% nëse zgjedhjet do të bëheshin sot.  Ndërkohë koalicioni Bashkë Fitojmë, i Berishës dhe Metës, renditet i dyti. 35-39% e qytetarëve të anketuar do të votonin këtë koalicion nëse sot do të bëheshin zgjedhje parlamentare.  Krahasuar me sondazhin e bërë para 4 javësh Berisha dhe Meta rriten më 4%. 0-2% do të votonin PSD-në dhe Nismën Thurje.

Ora 22:22
54% e shqiptarëve mendojnë se zgjedhjet do të jenë korrekte, 23% presin manipulime të mëdha! 22% thonë se manipulimet do të jenë të vogla

1683145369_sh9.png

Më shumë se gjysma e shqiptare, 54% e tyre, mendojnë se zgjedhjet e 14 majit do të jenë korrekte dhe nuk do të ketë manipulime. Pjesë tjetër mendon se manipulime do të ketë por vetëm 23% presin manipulime të mëdha! Ndërkohë që 22% e shqiptarëve thonë se manipulimet do të jenë të vogla.

 

Ora 22:06
80% e shqiptarëve e kanë ndjekur fushatë në televizion, 11% në rrjetet sociale! Në mitingje vetëm 4%

1683144435_sh8.png

Edhe pse politikanët thonë se në kohët e teknologjisë së zhvilluar mënyra e komunikimit me votuesin ka ndryshuar, duhet thënë se shqiptarëve vijojnë të jenë tradicional në marrjen e mesazhit politik. 80% e të pyetur për sondazhin e Institutit Piepoli në bashkëpunim me Report Tv kanë thënë se fushatën elektorale e kanë ndjekur në televizion dhe vetëm 11% kanë thënë në rrjetet sociale. Ndërkohë që përqindje shumë e ulët është edhe e atyre që thonë se e kanë ndjekur në mitingje apo takime, me vetëm 4%.

Ora 22:05
Shqiptarët të kënaqur me punën e KQZ, 73% e të pyeturve: Institucioni po sillet në mënyrë të pavarur

1683144341_sh6.png

Përtej kritikave që kanë ardhur nga opozita për Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, qytetarët janë të kënaqur me punën e këtij institucioni. Të pyetur në sondazhin e Piepolit në Report Tv, 73% e qytetarëve e kanë cilësuar punën e KQZ si të pavarur, e ndërsa vetëm 24% e kanë cilësuar si “jo e pavarur”.

Ora 22:05
Sondazhi i Institutit Piepoli, 50% e të anketuarve mendojnë se PS po bën fushatë më bindëse

1683144383_sh7.png

Partia Socialiste po bën një fushatë më bindëse sipas shqiptarëve. 50% e të pyeturve nga sondazhi i Institutit italian Piepoli në bashkëpunim me Report Tv, janë shprehur se PD po bën një fushatë elektorale më bindëse, për t’u ndjekur nga Koalicioni Bashkë Fitojmë, i dyshes Berisha-Meta me 35%.  Në vendin e tretë është Partia Demokratike, të cilën e kanë votuar 5% të të ftuarve. Ndërkohë që 7% mendojnë se asnjëra prej forcave nuk ka bërë fushatë bindëse.

Ora 21:51
Sondazhi i Piepoli/ 53% e të anketuarve: Koalicioni Berisha-Meta opozitë më e fortë përballë Ramës! 39% mendojnë PD

1683143552_sh5.png

Shumica e shqiptarëve e shohin si opozitë të vërtetë përballë qeverisë koalicionin “Bashkë Fitojmë”, të Sali Berishës dhe Ilir Metës. 53% kanë deklaruar se për ta, opozita është Berisha-Meta, e ndërsa me një diferencë jo shumë të madhe qëndron pas Partia Demokratike e Enkelejd Alibeajt. E përkthyer në gjuhën e shifrave, 39% e shqiptarëve mendojnë se PD vijon të jetë opozita e vërtetë edhe në këto zgjedhje.

Ora 21:26
Rama politikani më i besueshëm në këtë fushatë elektorale me 49%, ndiqet nga Berisha! Meta s’merr më shumë se 1%, ia kalon Alibeaj

1683141989_sh4.png

Garën se kush është politikani me i besuar në këto zgjedhje, e fiton Edi Rama me 49% të qytetarëve që e kanë votuar atë në sondazhin e bërë nga Piepoli. Në vendin e dytë qëndron Sali Berisha me 34%. Ia vlen për t’u theksuar se politikani më pak i besueshëm nga shqiptarët edhe për këtë proces zgjedhor është Ilir Meta, me vetëm 1%. Atij ia ka kaluar edhe Enkelejd Alibeaj, të cilin e kanë votuar 6% e qytetarëve të pyetur në sondazh.

Ora 21:10
9% e shqiptarëve ndryshuan mendje gjatë fushatës, shumica dërrmuesi nuk janë më të pavendosur! 28% ndërruan drejtim

1683141070_sh3.png

Kur kanë mbetur 10 ditë nga zgjedhjet vendore të 2023, qytetarët e kanë “ndarë mendjen” se kë do të votojnë, edhe pse vetëm 9% e shqiptarëve janë ndikuar nga fushata elektorale, ndërsa mbi 90% e tyre e kishin vendosur më parë. Instituti Piepoli ka pyetur atë 9 përqindësh se në ç‘drejtim kanë ndërruar mëndje dhe shumica e tyre kanë thënë se tashmë janë bindur se kë do të votojnë. Interesante është fakti se 28% e tyre kanë treguar se kanë ndryshuar mendim, pra nuk do ta votojnë më atë që kishin menduar para fushatës. E ndërsa 2% e kanë vendosur që nuk do të votojnë.

Ora 21:08
Sondazhi i Piepoli/ 55% e shqiptarëve e cilësojnë fushatën deri tani shumë korrekte! 27% të mërzitshme

1683140926_sh1.png

Kur kanë mbetur edhe më pak se 10 ditë nga e shtuna e heshtjes zgjedhore për 14 Majin, qytetarët duket se janë të kënaqur nga fushata zgjedhore që kanë bërë deri më tani partitë politike. Referuar të dhënave të nxjerra nga sondazhi i Institutit Italian Piepoli në bashkëpunim me Report Tv, 55% e qytetarëve e kanë cilësuar fushatën zgjedhore si “shumë korrekte”. E ndërsa një pjesë jo e vogël, por 27% e kanë konsideruar si “të mërzitshme”. Interesante është fakti se ka edhe nga ata, më konkretisht 8% e cilësojnë “pa ndikim”.

Ora 21:08
Fushata pa sukses, 90% e qytetarëve: S’ka ndikuar që të ndryshojmë mendje! 9% ka ndryshuar qëndrim këto 19 ditë

1683140967_sh2.png

90% e shqiptare e kishin të ndarë mendjen se për kë do të votonin pa nisur fushata elektorale dhe shpalosja e ideve të kandidatëve të partive nuk ka ndikuar aspak për të ndërruar mendje. Të pyetur në sondazhin e bërë nga instituti Italian ‘Piepoli’ në bashkëpunim me Report Tv, 90% e qytetarëve kanë deklaruar se fushata elektorale deri më tani nuk u ka ndryshuar aspak mendjen. Vetëm 4% mund t’u ketë ndikuar dhe atyre “pjesërisht”. Ndikim ka pasur te një target grup i vogël, prej 5%.

A.M./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • sapa: 04/05/2023 17:00

  Si tju blesh emigranteve biletat itali shqiperi dhe me kthim patjeter do votojne PS.

  Përgjigju
 • Kistra: 04/05/2023 11:09

  Sipas sondazhit Veliaj merr 49-53%, ndersa Kelliqi 35-39%, pra diferenca eshte 14% dhe jo 10%. Prandaj mos ja fusni kot.

  Përgjigju
 • e drejta: 04/05/2023 09:19

  POSHTE B A N D I T E T berisha /metaj

  Përgjigju
 • Tani: 04/05/2023 07:24

  Popull dele e meriton grabitjen !!! Detet me gomone keni per te marre gjithe jeten o popull pa tru !!! Bravo Rame nga lyps ne Paris ne miliarderin me te madh te Europes !!!

  Përgjigju
 • Endri: 03/05/2023 21:59

  34% per nje kerme si SB eshte turp

  Përgjigju
  • e drejta: 04/05/2023 09:19

   FIKS FARE..MEGJITHATE LLOGARITE BEHEN ME 15 MAJ

 • e drejta: 03/05/2023 09:17

  VETEM PERPARA...KURRE ME MBRAPA

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Biden: Republikanët duhet të respektojnë marrëveshjen e buxhetit

Biden: Republikanët duhet të respektojnë marrëveshjen e buxhetit