Ulen rastet e reja, rritet numri i viktimave! Sot 466 raste të reja dhe 3 viktima! 142 pacientë në spitale, 14 rëndë

Spitali Infektiv

TIRANË- Kjo e enjte ka sjellë një rritje të rasteve të reja me COVID, e ndërsa numri i personave që kanë humbur jetën ka pësuar një ulje krahasuar me një ditë më parë. Si rezultat i 2503 testimeve, janë konfirmuar pozitiv me COVID 466 persona si edhe 3 viktima. Viktimat janë një qytetare nga Durrësi 75 vjeçe, një nga Kruja 81 vjeç dhe një nga Berati 85 vjeç.

Tirana është qarku më i prekur, për t'u ndjekur nga Fieri  dhe Shkodra.

"186 në Tiranë, 33 në Fier, 25 në Shkodër, nga 20 qytetarë në Durrës, Elbasan, 18 në Lushnje, 16 në Vlorë, 14 në Kavajë, 10 në Vorë, nga 9 qytetarë në Kamëz, Tepelenë, 8 në Korçë, nga 7 qytetarë në Skrapar, Sarandë, nga 6 qytetarë në Lezhë, Patos, Përmet, Gramsh, nga 5 qytetarë në Kuçovë, Gjirokasër, Mallakastër, Krujë, Kurbin, 4 në Bulqizë, nga 3 qytetarë në Devoll, Berat, nga 2 qytetarë në Belsh, Memaliaj, Divjakë, Roskovec, Mat, Shijak, Kukës, nga 1 qytetar në Pukë, Fushë Arrëz, Has, Tropojë, Rrogozhinë, Selenicë, Himarë, Delvinë, Pogradec, Poliçan, Peqin", thuhet në njoftim.

Sa i përket situatës në spitale, aktualisht po marrin trajtim 142 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar, e ndërsa 6633 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Statistika (2 Dhjetor 2021) 
Raste të reja ditore          466
Të shëruar në 24 orë       524
Të shtruar në spitale       142
Humbje jete në 24 orë     3
Testime ditore                 2503

Testime totale              1,398,152
Raste pozitive                200,639
Raste të shëruara          190,902
Raste Aktive                      6,633
Humbje jete                      3,104

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë            3346
Fier                  673
Gjirokastër     529
Shkodër          473
Berat               370
Durrës             346
Elbasan           295
Vlorë                204
Lezhë               142
Korçë               141
Dibër                 69
Kukës               45

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qëndrimi i Metës për dhunën në PD më 8 janar mendoni se ishte:×

Lajmi i fundit

John

Berisha në Pallatin e Sportit në Shkodër! Të pranishëm në takimin e tij me demokratët edhe Voltana Ademi dhe Bardh Spahia