5 frutat me pak kalori që duhet të jenë pjesë e pandashme e dietës suaj në Verë

5 frutat me pak kalori që duhet të jenë pjesë e pandashme e dietës suaj në Verë

Vera është stina perfekte gjatë së cilës ju mund të hiqni kilet e tepërta, njëkohësisht të merrni dhe të gjitha vlerat ushqyese të nevojshme për organizmin.

Ngrënia e këtyre frutave të verës me pak kalori mund të bëjë mrekulli për planet e tuaj për humbje peshe:

1. Luleshtrydhet.

Ato mund të përdoren qoftë në sallata, tërshërë, smoothie. A e dini se njëqind gramë luleshtrydhe përmbajnë vetëm 33 kalori?! Ata janë të pasura me antioksidantë që ndihmojnë në rritjen e shëndetit dhe imunitetit të lëkurës.

2. Mjedrat

Njëqind gramë mjedra kanë vetëm 53 kalori.

3. Shalqinjtë


Ky frut është gjithë ujë dhe lëndë ushqyese. Rreth 94% e një shalqirit është ujë.100 gram shalqi ka vetëm 30 kalori.

4. Pjeshkët


Njëqind gram pjeshkë vetëm 39 kalori. Ato kanë "komponime fenolike që dihet se kanë veti kundër mbipeshës, anti-inflamatore dhe antidiabetike, dhe përbërja e rregullt e pjeshkës mund të ndihmojë në sindromën metabolike".

Pjeshka është pa dyshim një nga frutat më të shëndetshëm që mund të shtoni në dietën tuaj me kalori të ulët

5. Papaja


Një porcion 100 gram papaja ka vetëm 43 kalori. Përveç mbajtjes nën kontroll të peshës, ndihmon gjithashtu në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të rregulluar dhe sistemin tuaj imunitar të fortë. 

 

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

‘Marrëdhëniet e shokut Halim Xhelo, me babën e tij, armik e agjent i imperializmit janë…’!/ Letrat nga Dukati për Kadri Hazbiun

‘Marrëdhëniet e shokut Halim Xhelo, me babën e tij, armik e agjent i imperializmit janë…’!/ Letrat nga Dukati për Kadri Hazbiun