A pëson mutacione Covid-19?

Foto ilustruese

Të gjitha pyetjet në lidhje me ndryshimet që Sars-CoV-2 ka pasur që kur është shfaqur në Evropë. Një mutacion mund të favorizojë transmetimin e tij, por jo agresionin ...

1 - A pëson mutacione Sars-CoV-2?
Po virusi ndryshon si të gjitha viruset e tjera, por ky qëndrim nuk duhet të habisë ose frikësojë askënd  pasi është i zakonshëm për të gjithë agjentët viralë. Sars CoV-2 ndryshon nga 5 në 10 herë më pak sesa viruset e gripit dhe hepatitit C falë të ashtuquajturit "sistem strehimi" të gjenomës së tij i aftë të korrigjojë gabimet që ndodhin gjatë procesit të riprodhimit.

2 - A ka ndryshuar shpesh?
Deri tani ne dimë për gjashtë nëngrupe të ndryshme që  kur u shfaq në Wuhan të Kinës, në dhjetor 2019 . Teknikisht, thuhet se virusi ka evoluar në mënyrë spontane dhe kjo është një fenomen tejet normal.

3 - Cili është ndikimi i këtyre mutacioneve në shfaqjen e sëmundjes?
Deri më tani vetëm një mutacion  i ka dhënë më shumë fuqi transmetuese virusit. Ky ndryshim e ka bërë atë më ngjitës, por jo më vdekjeprurës dhe më të rrezikshëm për shëndetin e njeriut.

4 - Si arritëm në këtë përfundim?
Në një artikull të botuar në nëntor në revistën shkencore Science , studiuesit nga Universiteti Amerikan i Wisconsin-Madison studiuan efektet e mutacionit in vitro dhe në modelet e kafshëve.

5 - A mund ti atribuohet shkalla e përhapjes në valën e dytë mutacionit?
Një gjë e tillë u deklarua nga Ranieri Guerra, nëndrejtor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë: "Virusi transmetohet me një shpejtësi që na lë të mahnitur". 

Sipas Antonino Di Caro, drejtori i laboratorit të mikrobiologjisë të Institutit Lazzaro Spallanzani, nëngrupi viral qarkullonte në Prill dhe që atëherë është përhapur në të gjithë Evropën, ndryshe nga lloji origjinal i Wuhan.

6 - Çfarë dimë për mutacionin?
Në një studim të botuar ditët e fundit nga Nature Communications , i udhëhequr nga University College London (Ucl) dhe bazuar në analizën e 46,723 gjenomeve të Covid 19 të marrë nga personat pozitiv, vërehet se mutacionet e njohura kanë një efekt neutral në transmetueshmërinë e virusit. Kështu që debati është i hapur.

7 - A mundet që ky dhe mutacione të tjera të komprometojnë efektivitetin e vaksinave?
Studiuesit thonë se ata janë " optimistë për efektivitetin e vaksinave dhe aftësinë për të" raportuar praninë e mutacioneve për çdo azhurnim të vaksinave ". Nga studimet e para mbi vullnetarët të cilët i janë nënshtruar administrimit të vaksinave duket se tre kandidatët dinë të prodhojnë antitrupa neutralizues kundër infeksionit me një kapacitet të madh kundër shtameve të ndryshme virale që qarkullojnë.

8 - Sa sekuenca të virusit njohim?
Deri tani janë njohur mbi 150,000 gjenoma të virusit në qarkullim .

9 - Çfarë na tregon historia e këtij koronavirusi?
Virusi ka krijuar një avantazh selektiv në mënyrë që të rrisë aftësitë e tij të shpërndarjes.  Sars-CoV-2, sipas shkencëtarëve, duket se është përshtatur mirë në strehuesin e tij të ri. "Sjellja e tij na bën të mendojmë se koronavirusi synon të mbetet në speciet njerëzore dhe nuk dëshiron të zhduket. Ai po vazhdon rrugën e tij të adaptimit dhe gjithçka sugjeron që ai dëshiron të gjejë një formë të bashkëjetesës me ne ", tha në një intervistë të fundit Giorgio Palù, emeritus i virologjisë në Universitetin e Padovës, sapo emëruar president i agjencisë italiane të drogës, Aifa

10 - Është folur për një variant të korona virusit që transmetohet tek njerëzit nga minks, çfarë është ai?
Në një fermë të vizonave në Danimarkë kishte 12 raste të infeksionit jo serioz në operatorët në sektor që ishin infektuar me variante të virusit të transmetuara nga kafshë të cilat nga ana tjetër ishin infektuar nga njerëzit. Ministria daneze e Shëndetësisë ka njoftuar se varianti, i quajtur kllaster 5, nuk është më në qarkullim. Në një artikull të botuar në Nature më 13 nëntor, studiuesit e Oksfordit arritën në përfundimin se mutacionet e vizonave nuk janë veçanërisht shqetësuese dhe se ato nuk “anashkalojnë” efektin e vaksinave.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i infermieres për vjedhje, a mendoni se ka bluza të bardha që abuzojnë me detyrën dhe besimin e pacientëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Videolajm/ Një arsye më tepër për të vizituar Dardhën, drerët dhurojnë pamje fantastike