A rrezikohemi nga ekstemizmat e majtë në Shqipëri?

Selia e PS dhe ajo e PD

Këto ditë, diku për nga pesha reale e përplasjes, por jo pak edhe herë edhe duke u përdorur nga pushteti, thuajse e gjithë vemendja e opinionit publik është përqendruar tek përplasjet brenda PD! Kjo përplasje edhe pse është jashtë sferës së pushtetit, sepse PD nuk është në pushtet e po ashtu edhe ata që janë ngritur brenda saj nuk janë në pushtet dhe ndoshta në një të afërt të madhe nuk do të bëhen me pushteti! Pra, si për çudi, debati po përqendrohen për faktor që s'kanë pushtet e nuk janë pjesë e pushtetit! Kjo përplasje nuk është asnjë përplasje e madhe intelektuale përmes ideve për ta bërë interesante! Përplasja brenda PD edhe pse nuk ka ndonjë filozofi politike për mënyrën e të bërit opozitë apo për mënyrën e të qeverisjes së vendit nesër, po ndodh në një moment të vështirë për situatën politike, sociale dhe ekonomike të vendit!

Kjo përplasje e panevojshme dhe e pakuptimtë e PD, sjellë dëme dhe mund të jetë një arsye për ngjarje të reja politike që do te dëmtonin të "djathtë liberale" duke e dobësuar këtë si faktor politik në sistemin politik shqiptar. Pakënaqësia tek qytetarët është e madhe për shkak të situatave të vështira sociale në të cilat po kalojnë, për shkak të papunësisë, rrogave të vogla të atyre që punojnë, pensione qesharake për ata që kanë një që kanë punuar dhe për të rinjt që edhe kur diplomohen janë të pa shpresë për të gjetur punë dhe për të jetuar në mënyrë dinjitoze!

Qytetarët përballë këtyre situatave kanë përballë dy alternativa:
- PD e cila është valën e probleme të brendshme pa pasur mundësie reale për të përfaqësuar interesat e qytetarëve
- PS e cila nuk ekziston më si një forcë e majtë që gjithnjë e më shumë identifikohet me partinë shtet duke ruajtur e mbrojtur atë pakicë që është pjesë e strukturave shtetërore duke u identifikuar me institucionet

Në këtë realitet thuajse absurd, si edhe për shkak se politika e brendshme po kthehet edhe në një çështje të linjës të politikës së jashtme, qytetaret rrezikojnë të bien pre e lëvizjeve populiste me orientimin e ekstremit të majtë! Partia Demokratike duhet të dal sa më shpejt nga kjo përplasje e brendshme shterpë që nuk sjellë asgjë e të kthehet në rolin e saj për një opozitë dinjitoze e cila duhet të ndjek edhe ndjesitë e nevojave të qytetarëve që për momentin po përjetojnë absurditeti se politika nuk merret me ta dhe nuk i dëgjon kërkesat e tyre.

Kjo situatë absurde e politikës shqiptare rrezikon ta rris maksimalisht pakënaqësinë e qytetarëve që mund të bie pre e lëvizje oportuniste populiste të ekstremit të majtë duke rrezikuar kështu rrymat liberale aq të rëndësishme e të domosdoshme të ruajtjes së demokracisë!
Fryma antiameriniste nga disa faktor po brenda PD, që dikur ishte tempulli i padiskutuar i modelit amerikan, rrezikon akoma më shumë mundësinë e rikthimit të ndjesive për lëvizje të mirëfillta komuniste që do të ktheheshin në një ushqim të mundshëm për mllefet e qytetarëve të revoltuar nga një politik e gjatë tranzicioni që në fakt nuk rriti as përfaqësimin e as pjesëmarrjen dinjitoze të qytetarëve në politikë e në të njëjtën kohë duke mos përfaqësuar as demokracinë si model të organizimit politike e as të qeverisjes së vendit!

Projektet e Serbisë në lidhje me trojet shqiptare dhe po adhtu edhe me projektet e saj konkrete për dalje në Adriatik përmes asaj që duan ta quajnë "treg të përbashkët", do të rris mundësinë e rritjes së sponsorizimeve të tyre të drejtpërdrejta në politikën shqiptare në kshun e lëvizjeve të mundshme të ekstremit të majtë!

Projektet e Serbisë në lidhje me trojet shqiptare dhe po ashtu edhe me projektet e saj konkrete për dalje në Adriatik përmes asaj që duan ta quajnë "treg të përbashkët", do të rris mundësinë e rritjes së sponsorizimeve të tyre të drejtpërdrejta në politikën shqiptare në kshun e lëvizjeve të mundshme të ekstremit të majtë!

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

‘Motra jote është paguar’...pas komenteve negative për Beatrix, vëllai i saj, Albani merr vendimin që pritej