Aksi Vlorë-Fier, në vendgrumbullim
të mbetjeve spitalore

BULQIZE- Aksi nacional Vlorë-Fier është shndërruar në një vendgrumbullim për mbetjet spitalore. Mbetjet janë të shpërndara kudo në anë të këtij aksi rrugor duke u kthyer në një kërcënim serioz për jetën e personave që kalojnë apo që jetojnë aty pranë.
 
Kreu i Agjencisë Rajonale të Mjedisit në qarkun e Vlorës, Kujtim Sulçe fajëson disa prej komunave të këtij qarku se hedhin pa kriter mbetjet e qendrave të tyre shëndetësore pranë këtij aksi.

"Do të doja të përmendja spitalin e Selenicës apo qendrën shëndetësore në Novoselë edhe në përgjithësi, shërbimet ambulatore që janë nëpër njësitë vendore kanë shetësime dhe probleme me mbetjet spitalore. Ne kemi mbajtuar akt kontrolle siç është faza e parë dhe pastaj duhet të kalojmë në verifikimin e masave të marra për këto akt kontrolle dhe për të kaluar në fazën e dytë, të masave administrative siç është me gjobë dhe deri në mbyllje të aktivitetit."- thotë Sulçe.
 
Më 11 shkurt të muajit që kaloi është kryer një aksion për evidentimin e zonave problematike dhe që prej atëherë në situata në spitalet rajonale si i Vlorës apo Sarandës është normalizuar. 

mbetje spitalore me logo

Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me SHBA-të, sipas jush a duhet ta përjashtojë Basha nga grupi i PD-së Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

Ylli i futbollit, Michael Ballack humb tragjikisht të birin në moshën 18-vjeçare