Alpinistët ngjisin majën e malit të përbashkët Shqipëri-Kosovë me një 'mision' të veçantë (VIDEO-FOTO)

Janë ngjitur në majën e Pashtrikut, 1986 metra, për nder të Pavarësisë së Kosovës. Rreth 50 alpinistë nga Kukësi, Tirana dhe Kosova, u bënë pjesë e këtij marshimi simbolik. Nuk munguan as urimet nga alpinistët për 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Mali i Pashtrikut është i zhveshur dhe shkëmborë, me forma karakteristike dhe me pak ujë sipërfaqësor. Dy të tretat e malit i përkasin Shqipërisë. Pashtriku është i vendosur në veri-lindje të Shqipërisë, ndërsa qyteti i Krumës është i pozicionuar në krah të tij.

Pjesa tjetër, pra një e treta e malit është në Kosovë dhe është e vendosur në pjesën jug-perëndimore të Kosovës. Fshati Gjonaj është pozicionuar në krah të malit. Kjo ishte arsyeja pse alpinistet vendosën për të ngjitur majën e Pashtrikut pasi është mali i përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës .

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Sulm me armë ambasadës së Azerbajxhanit në Iran, vritet shefi i sigurisë

Sulm me armë ambasadës së Azerbajxhanit në Iran, vritet shefi i sigurisë