Ambasada e SHBA: Javën e ardhshme presim formimin e KLP dhe KLGJ, koha për drejtësinë e vërtetë

Ambasada e SHBA në Tiranë

Pak orë pas hedhjes së shortit për anëtarët e KED, ambasada amerikane në Tiranë inkurajon krijimin e institucioneve të tjera që do ta plotësonin sistemin e drejtësisë. Përmes Facebook, SHBA shkruan se po pret me kënaqësi krijimin e KLGJ dhe KLP, institucione këto që pritet të formohen javën e ardhshme. Shorti për KLP hidhet në datën 11 dhjetor (Lexo këtu), ndërsa ai për KLGJ një ditë më pas (Lexo këtu). Sipas ambasadës së SHBA, ngritja e këtyre dy institucioneve do të shënonte një hap madhor drejt drejtësisë së vërtetë.

 

Këtë vit, Ambasada e SHBA iu ka bërë thirrje gjyqtarëve dhe prokurorëve të ndershëm, patriotë dhe me integritet për t’i shërbyer vendit të tyre në Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Me formimin e këtyre dy institucioneve të drejtësisë në horizont, Shqipëria është në prag të krijimit të një sistemi drejtësie që i shërben vërtet interesave të qytetarëve të saj. Javën e ardhshme presim me kënaqësi përzgjedhjen e anëtarëve, të gjithë të cilët kanë kaluar tashmë vetingun, duke shënuar kështu hapin tjetër madhor drejt drejtësisë së vërtetë.

Ambasada e SHBA në Tiranë

Soreca përshëndet zgjedhjen e KED: Hap i rëndësishëm për reformën në drejtësi 
Pas reagimit të Ambasadës e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ardhur edhe reagimi i Ambasadorit të Bashkimit Europian, në Shqipëri, Luigi Soreca për zgjedhjet e anëtareve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, në lidhje me përzgjedhjen e anëtarëve të dy këshillave përkatësisht KLP dhe KLGJ javën e ardhshme.

Teksa e konsideron hedhjen e shortit një hap të rëndësishëm për ecurinë e reformën në drejtësi, përmes një statusi të publikuar në rrjetin Social twitter ambasadori i BE-së shprehet se pret javën e ardhshme ngritjen e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të prokurorisë.

"Sot, Kuvendi ka zgjedhur anëtarët e KED. Ky është një hap i rëndësishëm për zbatimin e reformës në drejtësi. Ne presim me padurim javën e ardhshme kur Asambleja e Përgjithshme e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve do të takohet për të ngritur KPL dhe KLGJ”, shprehet ambasadori i BE-së", shprehet ambasadoriSoreca në twiiter.

  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Plani i ri i Izraelit është të 'zvogëlojë', jo të zgjidhë konfliktin palestinez