Ambasadori austriak nga Korça, Sattler: Vettingu me vonesë, por drejt rrugës së duhur 

Pasditen e sotme, ambasadori austriak Johhan Sattler ka zhvilluar një takim me kreun e bashkisë së Korcës. Pas këtij takimi nuk ka munguar as fjala e tij lidhur me situatën politike në vend. Fillimisht Sattler është shprehur për reformën në drejtësi si dhe procesin e vettingut të cilët i konsideron me pak vonesë por drejt rrugës së duhur. 

Besoj se kur flitet për reformën në drejtësi duhet te hedhim një shikim që kur filluam para 4 vitesh. Ndërkohë është shndërruar 1/3 e Kushtetutës, u hartuan 40 ligje të reja. Ndërkohë që ndodhemi në procesin e vettingut, me pak vonesa të vogla por une jam i mendimit që shume shpejt do arrijmë në rrugën e duhur.

Johhan Sattler

 

I pyetur në lidhje me rolin e opozitës Sattler ka theksuar se duhet të jetë e besueshme, si edhe të ofrojë alternativa dhe opsione të tjera. 

Aty ku hahet bëhen thërrime, kjo do të thotë se aty ku punohet bëhen dhe gabime. E rëndësishme është që drejtimi të jetë ai i duhuri, dhe që shumë shpejt të kemi një sistem drejtësie shumë më të mirë se ai i 25 viteve të fundit.

Johhan Sattler

Në përfundim të fjalës së tij, ambasadori austriak ka shprehur keqardhje për seancën e fundit parlamentare dhe për mosarritjen e një kompromisi mes palëve. Megjithatë është i bindur se do të gjendet një gjuhe të përbashkët.
 

Më vjen keq që në seancën e fundit parlamentare nuk u arrit në një kompromis. Por jam i bindur që do të ketë një mënyrë për të arritur një kompromis dhe për të gjetur një gjuhë të përbashkët.

Johhan Sattler

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kafsha: 28/07/2018 09:19

    Ooooouuu Po pse nxitohet ky? Ka ndonjë gjë që fshihet pas këtij nxitimi? Ky sikur nuk e di se vet shërbimet e administratës në Europë punojnë kaq ngadalë sa dhe breshkës do ja plasnin shpirtin! Ik tani andej nga tezgat me kërnacka ku ka dhe birrë me kriko meqënëse je në Korçë, futja të ngrënit, dhe leri këto!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Shokët e skuadrës që u bënë armiq! Njëri i burgosur në kampet e përqëndrimit, tjetri komandant

Shokët e skuadrës që u bënë armiq! Njëri i burgosur në kampet e përqëndrimit, tjetri komandant