Komision ndërkombëtar që të dorëzojë Shkodrën/ Austria-Ademit: Jemi në 2019, jo në 1913

Një ditë pasi Voltana Ademi kërkoi komision ndërkombëtar si në vitin 1913 për të liruar Shkodrën, refuzimi i parë ka ardhur nga Austria. Ambasadorit austriak Johann Sattler e ka cilësuar si një kërkesë aspak normale për vitin në të cilin jetojmë, sipas së cilit ky problem është i brendshëm dhe duhet të gjendet një zgjidhje sa më shpejt. 

“Do isha i lumtur të diskutoja. Por 2019 nuk është 1913. Shqipëria aspiron të hapë negociatat me BE. Kjo kërkon aftësinë për të zgjidhur problemet politike. Dhe për këtë nevojiten dy gjëra: Sezoni i konfliktit duhet të ndiqet nga sezoni i zgjidhjes së konflikteve. Shqiptarët duan të shkojnë me pushime me mendje të qetë”-shkruan Sattler.

Opozita bojkotoi zgjedhjet e 30 qershorit me argumentin se kjo datë është zhdekretuar nga presidenti Meta. Nisur nga ky akt, ndonëse Kolegji Zgjedhor e cilësoi si antikushtetues, kryebashkiakët e djathtë dolën njëzëri duke thënë se nuk do të lirojnë zyrat. Teksa të tjerët u mjaftuan me këtë deklaratë, Ademi bëri një hap përpara, duke u dërguar një letër të gjithë ambasadorëve të huaj në Shqipëri.

Çfarë ndodhi në 1914 në Shqipëri?
Që nga momenti i shpalljes së pavarësisë dhe deri në miratimin e reformës në drejtësi  faktori ndërkombëtar ka luajtur një rol të rëndësishëm në ecurinë e zhvillimeve politike shqiptare.  Por cfarë ndodhi në 1914, që kërkon Voltana Ademi? Më 22 janar 1914, si rezultat i grindjeve, përçarjeve dhe komploteve, pushteti i kaloi KNK-së (Komisioni Ndërkombëtar i Kontrollit) që kishte marrë tashmë funksione qeverisëse, duke mënjanuar qeverinë e Vlorës. Komisioni Ndërkombëtar i Kontrollit ishte Pushtet Ekzekutiv i dërguar nga Gjashtë Fuqitë e Mëdha dhe kishte një mandat 10-vjeçar i zgjatshëm në rast nevoje. KNK e qeverisi Shqipërinë në periudhën 22 Janar 1914-7 mars 1914.

Postimi i ambasadorit austriak, Sattler në Twitter

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento

Komente

 • Tmerr: 09/07/2019 17:46

  Kokrra e debiles !

  Përgjigju
 • O voltan: 09/07/2019 16:13

  Leshoje bashkin merru ma shum me filipin Lene valdrinin te na myllin ito gropa neper shkoder se ti se ke mendjen

  Përgjigju
 • Robi: 09/07/2019 16:08

  Oh kjo motra e monstres xhelal Mendjeziu janë një prerje, naziskine të hardallosur të lindur. Djegëse shkollash në Shkodër dhe xhelalit dhunuesi seksual i punonjëses se bashkise Kamzës

  Përgjigju
 • Populli: 09/07/2019 15:17

  Po kush ta la Shkodren ty debile jot eme apo yt ate,kokrra e injorantes.

  Përgjigju
 • Iliri: 09/07/2019 15:05

  Me shume kulture austriaku i shpjegon historine nje injoranteje

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 09/07/2019 15:04

  Cohu nga varri o Pashko Vasa dhe shkruaj nje poeme per Shkodren. O Shkodra jeme Shkoder ti Kush ta ka ul kryt perseri. Ke n'kry nji Voltane qe po ngatrron tan dynjane.

  Përgjigju
 • ROBERT SOTIR BUSHI: 09/07/2019 14:59

  O voltana e mbaruar po hik o e uruar haroje mushk valaren se Ali Pashën e pren. Filipit boj të fala se filipi sdo mo me dit për ty se ske mo çfar me i dhon. Filipi si puna jot e ka nëshpi qorr për qorr e ka në obor o voltana komplet kok thana.

  Përgjigju
 • Donela: 09/07/2019 14:09

  Kjo qenka tyrryfyle komplet,nje injorante si shume te tjera ne PD.

  Përgjigju
 • Nje lezhjan: 09/07/2019 13:26

  Ndoshta ndonjera nga ambasadat do te marre persiper ta kuroje Volt Anen prane ndonje spitali te specializuar per semundje krapuliqesh, qe po shfaqen ne Shkodren loce..

  Përgjigju
 • Mazllemi: 09/07/2019 13:03

  Dmth austriaku i tha z ademi ha mut

  Përgjigju
  • Alba: 09/07/2019 16:36

   Jo vetem shkodra por e gjithe shqiperia duhet te vihet nen nje komision nderkombetar kontrolli derisa shqiptaret te mesojne si te veteqeverisen.×

Lajmi i fundit

John

Dy liderat botëror Boris Johnson dhe Joe Biden takohen në Shtëpinë e Bardhë